Ministerstvo spravedlnosti: Skupina GRECO zhodnotila, jak Česká republika plní doporučení v oblasti prevence korupce

05.03.2020 20:29

Během prosincového zasedání Skupiny států proti korupci (GRECO) projednalo plénum Skupiny Průběžnou zprávu o plnění doporučení. Tato doporučení uložila České republice Hodnotící zpráva čtvrtého hodnotícího kola v dubnu 2016.

Ministerstvo spravedlnosti: Skupina GRECO zhodnotila, jak Česká republika plní doporučení v oblasti prevence korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Tématy hodnocení jsou preventivní opatření k předcházení korupce členů Parlamentu, soudců a státních zástupců. Některé body Česká republika splnila úplně, jiné částečně, některá doporučení na realizaci zatím čekají.

Hodnotící zpráva prostřednictvím čtrnácti doporučení žádá, aby Česká republika přijala úpravu lobbování, kodexů chování, regulaci přijímání darů a jiných výhod a upravila povinnost podávat oznámení o činnostech, majetku a příjmech. Ve věcech soudců a státních zástupců GRECO výslovně doporučuje přijetí např. podrobné úpravy výběru a kariérního postupu jak soudců, tak státních zástupců, nebo přísnější právní úpravy vedlejších činností soudců a státních zástupců.

Skupina GRECO došla po projednání informací poskytnutých Českou republikou k závěru, že Česká republika splnila některá doporučení úplně (přijetí kodexů chování státních zástupců) nebo částečně, některá zatím nikoliv. V této souvislosti je třeba doplnit, že Ministerstvo spravedlnosti již předložilo návrhy zákonů, které mají doporučení, jež jsou v gesci rezortu spravedlnosti, implementovat. Jedná se o návrh zákona o lobbování, novelu zákona o soudech a soudcích, novelu zákona o státním zastupitelství.

Česká republika poskytne další zprávu o pokroku v plnění zbývajících doporučení do 31. prosince 2020.

Průběžná zpráva o plnění doporučení a Hodnotící zpráva České republiky jsou ke stažení na portálu justice ZDE.

Podrobné informace o činnosti Skupiny GRECO včetně hodnotících zpráv všech členských států jsou dostupné ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

22:30 SVS: Oblast, kde se vyplácí zástřelné a nálezné za divočáky se od prosince výrazně rozšiřuje

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství s ohledem na šíření africk…