Ministerstvo spravedlnosti: Tématem v Bruselu byl i boj proti obchodování s drogami a organizovanému zločinu

05.12.2023 13:21 | Tisková zpráva

V Bruselu v pondělí jednali ministři spravedlnosti. Nařízení o předávání trestního řízení, směrnice o právech obětí, justiční reakce na ruskou agresi vůči Ukrajině či boj proti obchodování s drogami a organizovanému zločinu patřily mezi nejvýraznější témata. Delegaci Ministerstva spravedlnosti vedl náměstek ministra Karel Dvořák.

Ministerstvo spravedlnosti: Tématem v Bruselu byl i boj proti obchodování s drogami a organizovanému zločinu
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

V pondělí 4. prosince zasedala v Bruselu Rada ministrů spravedlnosti EU. Šlo se o poslední jednání za končícího španělského předsednictví v Radě EU. Ministři se v první řadě zabývali nařízením o předávání trestního řízení, k němuž přijali tzv. obecný přístup, který umožní předsednictví zahájit vyjednávání s Evropským parlamentem. Předávání trestního řízení je poslední oblastí mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech, která není v rámci EU jednotně upravena.

Náměstek Dvořák jménem ČR ocenil úsilí předsednictví v průběhu vyjednávání, zároveň ale zdůraznil, že projednávání návrhu nařízení mělo být věnováno ještě více času na expertní úrovni, aby došlo k naplnění záměru vytvořit moderní, účinný a snadno aplikovatelný nástroj pro spolupráci justičních orgánů v jednotlivých členských státech.

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57262 lidí

Následovala debata o ochraně obětí v souvislosti s projednávanou směrnicí, kterou se mění směrnice 2012/29/EU o právech obětí. Ministři se vyjadřovali ke dvěma hlavním otázkám, jednak k metodám odškodňování obětí a zadruhé k tomu, jak komplexně pojmout přístup k dětským obětem.

„Považujeme za zásadní, aby primární povinnost odškodnit oběti zůstala na pachateli, neboť jen takový postup může mít plný výchovný efekt. Česká republika podporuje vznik komplexního a koordinovaného přístupu při zajišťování služeb pro dětské oběti. Současně je třeba brát v úvahu finanční i personální kapacity, které má stát k dispozici, proto bychom se v první řadě měli zaměřit na zvlášť zranitelné oběti, jako jsou oběti sexuálního a domácího násilí,“ poznamenal náměstek Dvořák.

Pracovní oběd byl věnován výměně aktuálních zkušeností s bojem proti obchodování s drogami a organizovanému zločinu.

Mezi dalšími projednávanými agendami bylo představení studie o fungování Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), přístup EU k Evropské úmluvě o lidských právech či uplatňování obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

EURO

V čem by podle vás pro nás měla být výhoda brát mzdy v Eurech? Já nevím, ale nežijete v úplně jiném světe?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: „Akt omluvy“ – Evropský den obětí

16:03 Vězeňská služba: „Akt omluvy“ – Evropský den obětí

Dne 19. 2. 2024 byla v objektu tzv. „Otevřené věznice“ Jiřice realizována historicky první akce s ná…