Ministerstvo spravedlnosti: Vláda schválila novelu zákona o advokacii

11.01.2024 19:02 | Tisková zpráva

Vláda na svém jednání schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů.

Ministerstvo spravedlnosti: Vláda schválila novelu zákona o advokacii
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

„Plníme další bod z Programového prohlášení vlády, kterým je závazek chránit základní atributy práva na spravedlivý proces, mezi něž patří i ochrana výkonu činnosti profesních komor před neoprávněnými zásahy státu včetně zajištění zákonného práva na mlčenlivost.“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Návrh zákona přináší ochranu důvěrnosti komunikace mezi advokátem a klientem, zpřesnění stávající právní úpravy povinné mlčenlivosti advokáta, úpravu možnosti účasti advokátů na jednání sněmu nejen osobně, ale i s využitím technických prostředků vzdáleného přístupu. Dále umožňuje výkon právní praxe advokátního koncipienta na zkrácený úvazek.

Novela rovněž obsahuje zpřesnění právní úpravy a rozšíření ochrany advokátů a jejich klientů před tzv. vinklařením (tj. nabízením, zprostředkováním a poskytováním právních služeb osobami, které k tomu nejsou ze zákona oprávněny, nebo tuto činnost provádějí nedovoleným způsobem) a upravuje postup advokáta v souvislosti s úředním ověřováním elektronického podpisu klienta (tzv. eLegalizace).

Novela má nabýt účinnosti dnem 1. července 2024, s výjimkou ustanovení upravujících prohlášení o pravosti elektronického podpisu, která nabývají účinnosti 1. ledna 2025. Ustanovení rušící advokátní zkušební řád, nabývají účinnosti 1. ledna 2026.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

23:08 Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT jde do nadcházejících eurovoleb s plnou kandidátní li…