Ministerstvo spravedlnosti plánuje řešení pro osoby v dluhové pasti

26.02.2016 21:37

Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s odborníky diskutuje o vhodném řešení pro osoby, které se ocitly v dluhové pasti. Tato iniciativa je v některých médiích nepřesně prezentována pod názvem „dluhová amnestie“.

Ministerstvo spravedlnosti plánuje řešení pro osoby v dluhové pasti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti
reklama

Ministerstvo spravedlnosti nabídne vyvážené řešení, které umožní dlužníkům návrat do normálního života. Zároveň však bere na zřetel zájmy věřitelů.

Úvahy o případných změnách insolvenčního zákona se soustředí na vymezení podmínek pro povolení oddlužení a možné osvobození od části dluhů. V současné podobě je institut oddlužení přístupný pouze osobám, u nichž lze předpokládat, že budou schopny splatit alespoň 30 % pohledávek nezajištěných věřitelů v průběhu 5 let.

Současný systém tak dlužníka málo motivuje, aby prostřednictvím insolvenčního řízení řešil včas svou dluhovou situaci. Důvodem je obava z nesplnění stanovené 30% hranice uspokojení, jejíž neosvědčení může vést k prohlášení konkurzu na majetek dlužníka. Důsledkem je však v mnoha případech jen další zadlužování a zmnožování exekucí bez vyhlídky na zlepšení. Tento stav nesvědčí ani věřitelům, ani státu.

Základním východiskem je v těchto chvílích zpřístupnění institutu oddlužení i nemajetným osobám, které nesplňují podmínky pro povolení dosavadního oddlužení. Případné přiznání osvobození od části dluhů a jeho rozsah by však bylo závislé na snaze dlužníka tyto dluhy dle svých možností plnit. Situace by se tedy neposuzovala striktně podle kvantitativních parametrů, jako je tomu nyní, ale bral by se v úvahu i případný příkladný přístup dlužníka k řešení své finanční situace a svou snahu splatit alespoň část dluhů po určitou dobu, může mu být přiznáno osvobození i při nižším uspokojení. Vychází se z toho, že je v zájmu dlužníka i společnosti, aby zde byla naděje na jeho návrat do normálního ekonomického života.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

22:11 Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

Přes 36 milionů korun během 4 let investoval Středočeský kraj do zvýšení konkurenceschopnosti 143 m…