Ministerstvo vnitra: Návrh nového zákona o zbraních

14.01.2019 17:45

Ministerstvo v současné době připravuje návrhy čtyř nových zákonů upravujících nakládání se zbraněmi, střelivem a municí v civilní sféře.

Ministerstvo vnitra: Návrh nového zákona o zbraních
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR
reklama

Těmito novými zákony by měly být:

  • nový zákon o zbraních, kterým se nahradí zákon č. 119/2002 Sb.
  • samostatný zákon o munici, kterým se úprava munice (granátů, min, dělostřelecké munice apod.) vyčlení mimo právní úpravu nakládání se zbraněmi,
  • zcela nový zákon o nakládání se zbraněmi v oblasti vnitřní bezpečnosti, kterým by měla být nově stanovena pravidla proti zneužívání zbraní organizacemi typu živelně zakládaných domobran, pro řešení některých specifických situací, např. při krizových stavech (včetně např. situací typu epidemie afrického moru prasat), nebo některá speciální pravidla pro nošení zbraní příslušníky bezpečnostních sborů, a měla by jím být nastavena rámcová pravidla pro státem organizované prohlubování znalostí a dovedností při nakládání se zbraněmi,
  • doprovodný zákon o změně zákonů, jímž by měly být upraveny další právní předpisy v souvislosti s nabytím účinnosti předešlých tří zákonů.

Uvedené čtyři návrhy nových zákonů mají být podle platného Plánu legislativních prací vlády na rok 2019 předloženy vládě do konce roku 2019. Všechny čtyři zákony by měly nabýt účinnosti v průběhu roku 2022.

Ministerstvo vnitra zřídilo celkem tři pracovní skupiny (vnitroresortní, meziresortní a expertní s širokou účastí odborné veřejnosti), které v průběhu roku 2018 opakovaně jednaly o návrhu nového zákona o zbraních.

K veřejné diskusi se nyní předkládá nejdůležitější z výše uvedených návrhů zákonů – nový zákon o zbraních. Tento zákon by měl zachovat stěžejní koncepční prvky současného zákona č. 119/2002 Sb. a současně právní úpravu nakládání se zbraněmi celkově zmodernizovat.

Je třeba zdůraznit, že se jedná o pracovní verzi návrhu. Tento návrh je nadále předmětem expertních jednání a finální podoba zákona bude dále ovlivněna v průběhu meziresortního připomínkového řízení, při projednání v legislativních orgánech vlády a následně v rámci schvalovacího procesu v Parlamentu ČR.

Klíčové změny, které návrh nového zákona o zbraních přináší, jsou blíže popsány v tomto dokumentu, text pracovního návrhu zákona je dostupný zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Zlín realizuje další opatření na úsporu vody, je také průkopníkem ve využívání dešťovky

22:31 Zoo Zlín realizuje další opatření na úsporu vody, je také průkopníkem ve využívání dešťovky

Zlínská zoo již několik let zavádí řadu aktivních opatření týkajících se hospodaření s vodou. I při …