Ministerstvo vnitra: Spuštění nových informačních systémů spěje do závěrečné fáze

21.11.2022 10:57 | Tisková zpráva

Větší bezpečnost v EU i lepší správa hranic, to slibuje spuštění nových informačních systémů, které spěje do závěrečné fáze. Právě tato témata byla předmětem jednání Správní rady evropské agentury eu-LISA, která se sešla v Praze v rámci českého předsednictví EU.

Ministerstvo vnitra: Spuštění nových informačních systémů spěje do závěrečné fáze
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

Členové správní rady mluvili především o zavádění nových informačních systémů v programu interoperability. Jedním z nich je Systém vstupu/výstupu (EES) založený na automatické registraci cestujících ze zemí mimo EU na vnějších hranicích schengenu. Nahradí systém ručního razítkování pasů a přispěje k boji proti terorismu, protože bude obsahovat informace o předchozím odepření vstupu.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17558 lidí

Tématem diskuse byl i Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS), Eurodac nebo Vízový informační systém. Pro úspěšné dokončení těchto projektů je klíčová spolupráce členských států, Evropské komise a evropských agentur Frontex, Europol i eu-LISA. „Věřím, že klíčové systémy programu interoperability se podaří uvést do provozu během roku 2023,“ řekl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy a eGovernmentu David Sláma.

V návaznosti na výroční konferenci eu-LISA, která proběhla v říjnu v Tallinnu ve spolupráci s českým předsednictvím v Radě EU, byla na programu jednání také příprava na převzetí systému e-CODEX. Ten má propojit vnitrostátní systémy za účelem provádění přeshraničních řízení v občanských a trestních věcech.

Evropská agentura eu-LISA letos slaví deset let od svého založení. Během této doby hrála zásadní roli při vývoji a provozu rozsáhlých informačních systémů pro zajištění bezpečnosti EU a volného pohybu v schengenu. V souvislosti se zprovozněním nové generace Schengenského informačního systému, EES či ETIAS bude její úloha i nadále zásadní pro udržování bezpečnosti v EU. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Resort financí zjednodušuje převod nepotřebného státního majetku na obce a kraje

22:54 ÚZSVM: Resort financí zjednodušuje převod nepotřebného státního majetku na obce a kraje

Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) výrazně zjednoduší p…