Ministerstvo zahraničí: Buďte velmi obezřetní při pohybu na území Libanonu

19.10.2019 10:57

V souvislosti s narůstající intenzitou protivládních protestů a demonstrací, které začaly v noci ze 17. na 18. října 2019 jak v hlavním městě Bejrútu, tak po celém Libanonu, důrazně doporučujeme dbát velké obezřetnosti při pohybu na území země, vyhýbat se místům demonstrací a veřejných shromáždění a bezpodmínečně dbát pokynů místních bezpečnostních složek.

Ministerstvo zahraničí: Buďte velmi obezřetní při pohybu na území Libanonu
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničních věcí
reklama

V případě nutných cest doporučuje MZV ČR k pohybu v zemi přistupovat s vysokou osobní opatrností (např. necestovat sám/sama či s neznámými osobami, vyhýbat se zapojení do lokálních sporů či demonstrací, důsledně dodržovat bezpečnostní pokyny libanonské armády, policie a místních úřadů, atd.). Při zvažování cest je třeba brát v úvahu vedle přetrvávající možnosti teroristických útoků např. nebezpečí běžné kriminality (vysoký počet neregistrovaných zbraní, apod.) či místní způsob řízení motorových vozidel. I momentálně příznivá situace se může v řádu hodin změnit a Velvyslanectví ČR v Bejrútu nemůže garantovat osobní bezpečnost cestovatelů. Nedoporučuje se individuální turistika po zemi, zejména mimo turistická centra.

MZV ČR dále doporučuje vyhnout se rizikovým oblastem - pohraničním regionům se Sýrií na východě a severu země (údolí Bekáa, regiony severně od Baalbeku), oblastem na jihu země (hraniční regiony s Izraelem) a jihozápadní oblasti Bejrútu. Všeobecně platí doporučení vyhýbat se místům s vyšší koncentrací uprchlíků (opět sever země, jižní část Bejrútu a jih země). Specificky to platí pro palestinské uprchlické tábory (např. tábory Ain al-Hilweh, Burj al-Barajneh, ale i jinde), které nejsou kontrolovány libanonskými ozbrojenými silami.

V jižních oblastech Libanonu platí zvláštní bezpečnostní režim - oblast je pod kontrolou jednotek OSN (UNIFIL) a vstup je možný pouze na povolení (výjimkou je metropole Tyr/Sur).

V souvislosti s vývojem v regionu je v zemi možné vyšší riziko veřejných nepokojů. V případech nutných cest občanů ČR po Libanonu je důležité průběžně sledovat okamžitou situaci v místě.

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kraj Vysočina: Restaurovaná historická opona bude zdobit havlíčkobrodské divadlo

11:54 Kraj Vysočina: Restaurovaná historická opona bude zdobit havlíčkobrodské divadlo

Dlouhé desítky let ležela opona německobrodského divadelního spolku z roku 1855 v depozitáři krajské…