Ministerstvo zahraničí: Česká republika se aktivně zapojuje do Koalice pro Sahel

14.06.2020 20:40

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil se zúčastnil prvního zasedání ministrů zahraničních věcí Koalice pro Sahel, které proběhlo formou videokonference.

Ministerstvo zahraničí: Česká republika se aktivně zapojuje do Koalice pro Sahel
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Koalice pro Sahel byla vyhlášena na summitu v Pau v lednu 2020. Jejím cílem je sjednotit iniciativy států G5 Sahel a jejich mezinárodních partnerů při řešení výzev sahelského regionu: boj proti ozbrojeným teroristickým skupinám, posilování kapacity ozbrojených sil, podpora návratu státní administrativy na území celého státu a poskytování rozvojové pomoci.

Martin Povejšil, náměstek pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální, ve svém vystoupení připomenul význam tohoto dne pro české angažmá v Sahelu, které se datuje od roku 2013. „Česká republika vítá zřízení Koalice pro Sahel za účelem koordinace všech mezinárodních iniciativ,“ řekl Povejšil a dodal: „Česká republika jako členský stát Evropské unie je připravena úzce spolupracovat se zeměmi v oblasti Sahelu a s mezinárodními partnery, aby pomohla vytvořit stabilní, dobře fungující a prosperující region.“

Ve stejný den brigádní generál František Ridzák převzal v Bamaku velení výcvikové mise EU v Mali (EUTM Mali) na následujících šest měsíců. Je to poprvé v historii, když ČR převzala odpovědnost za mezinárodní vojenskou misi. Tento závazek je součástí dlouhodobé strategie ČR na podporu stabilizace a rozvoje zemí Sahelu pro období 2018-2021.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Sněmovna schválila novelu zákona o elektronických komunikacích

7:34 CzechInvest: Sněmovna schválila novelu zákona o elektronických komunikacích

Až na výjimky musí uživatel souhlasit s použitím cookies