Ministerstvo zahraničí: České sklo ovládlo národní pavilon na EXPO 2020 v Dubaji

22.11.2021 9:15 dop. | Tisková zpráva

Až do 29. listopadu patří třetí rotační expozice v českém pavilonu českému sklu, právě výrobky ze skla patří tradičně k hlavním lákadlů, českých a československých expozic na Všeobecné světové výstavě EXPO.

Ministerstvo zahraničí: České sklo ovládlo národní pavilon na EXPO 2020 v Dubaji
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Expozice „Save the Oceans“ bude v daném období představovat designové skleněné výtvory české společnosti Crystal Caviar, v prostorách českého pavilonu pak do konce listopadu proběhnou další dvě prezentace českých výrobců skla.

Při vstupu do českého pavilonu na Všeobecné světové výstavě EXPO v Dubaji návštěvníky pravděpodobně jako první zaujme světelná instalace Zlatý déšť, kterou pro českou společnost Lasvit navrhnul Maxim Velčovský. Umělecké pojetí svítidla svým designem odkazuje na hlavní téma českého pavilonu, kterým je vznik vody ze vzduchu – exponát Zlatý déšť tak navozuje iluzi stékání kapek vody po svítidle od střechy pavilonu až do vstupní haly.

V rámci stálé expozice se na českém pavilonu rovněž představují díla Vlastimila Beránka „Venus“, největší leštěná skleněná socha na světě, a „Darkov Waves“, stejně jako skleněné sousoší „Lovers“, které se nachází v prostorách střešní terasy českého pavilonu.

Anketa

Jste pro zavedení povinného očkování proti covidu-19?

80%
hlasovalo: 67500 lidí

V pořadí třetí rotační expozice v českém pavilonu pak představuje skleněné umělecké exponáty autorů Pavla Baxy, Jaroslava Proška a Ely Smrčkové od společnosti Crystal Caviar. Výstava „Save the Oceans“ prezentuje jedinečné skleněné exponáty částečně pokryté plasty, které mají upozornit na hrozící ekologickou katastrofu spočívající ve znečištění světových oceánů.

Skleněné exponáty stálé i dočasné expozice na českém pavilonu jsou doplněny dvěma prezentačními akcemi zaměřenými na české výrobce skla. Během první z nich zaměřené na český design se návštěvníkům pavilonu a potenciálním obchodním partnerům představily 18. listopadu české společnosti Lasvit, Crystal Caviar, Sans Souci, Glasio, IQ Structures či Subfossil Oak.

Během druhé prezentační akce, kterou s využitím projektu na podporu ekonomické diplomacie uspořádá 24. listopadu Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, se pak představí další čeští výrobci skla. „Blízký východ je pro české výrobce skla dlouhodobě perspektivní oblastí, v níž již řada z nich zaznamenala úspěšný vstup na trh,“ popisuje náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. „Nad rámec vlastní prezentace výrobků českých sklářů v rámci českého pavilonu na EXPO máme ambici dále zviditelnit české výrobce skla i využitím projektu na podporu ekonomické diplomacie tak, aby se jejich účast na světové výstavě odrazila v posílení jejich pozice na trzích v celém regionu,“ uzavírá náměstek Tlapa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády poprvé otevře veřejnosti zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie

14:02 Úřad vlády poprvé otevře veřejnosti zrekonstruovanou zahradu Strakovy akademie

V sobotu 9. července 2022 si budou moci zájemci poprvé prohlédnout nově zrekonstruovanou zahradu Str…