Ministerstvo zahraničí: Čtyři země nadále prioritou české diplomacie

02.12.2018 9:27

MZV uvádí na pravou míru informace, které se objevily v médiích na téma kategorie zastupitelských úřadů ČR tzv. "nejvyšší politické důležitosti". Je třeba zdůraznit, že země, ve kterých dotčená velvyslanectví ČR působí, nadále zůstávají pro ČR prioritní.

Ministerstvo zahraničí: Čtyři země nadále prioritou české diplomacie
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Toto vychází i z části programového prohlášení vlády ČR k zahraniční politice. Označení "země s nejvyšší politickou důležitostí" není termín, který by označoval skutečné politické priority ČR, jde jen o administrativně - technickou kategorii, která zjednodušeně řečeno v zemích mimo toto označení jen snižuje platové třídy vedoucích diplomatů našich zastupitelských úřadů - není to tedy žádný politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky.

Z důvodu zavádějícího názvu této administrativně - technické kategorie pro ambasády tzv. "nejvyšší politické důležitosti" MZV do budoucna změní její název nebo ji zcela zruší.

V souladu se zadáním vlády MZV zaměří svou pozornost také na Afriku. Aby tyto kroky byly rozpočtově neutrální, je nutné je realizovat v rámci stávajícího rozpočtu ministerstva. Z úspor, které MZV vzniknou snížením platů diplomatů, bude částečně financováno rozšíření sítě zastupitelských úřadů ČR v zahraničí např. ambasáda v Mali.

Výše uvedený zavádějící název vznikl v roce 2005 a zahrnoval nejprve 8, následně 10 a nakonec až 17 zemí, aniž by toto mělo zahraničně - politické implikace ve vztazích k těmto zemím. Zvažované organizační náležitosti a rozpočet jednotlivých zastupitelských úřadů s politickou kategorizací nesouvisí a jsou interní záležitostí MZV.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Unikátní vzdělávací akademie pro sociální podnikání bude v Pardubickém kraji

22:03 Unikátní vzdělávací akademie pro sociální podnikání bude v Pardubickém kraji

Pardubický kraj se společně s pardubickou Regionální kanceláří agentury CzechInvest a Pardubickým po…