Ministerstvo zahraničí: Ministr Lipavský navštívil Severní Makedonii

08.02.2023 10:06 | Tisková zpráva

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 6. a 7. února 2023 Severní Makedonii, kde se setkal se svým makedonským protějškem Bujarem Osmanim, předsedou parlamentu Severní Makedonie Talatem Xhaferim a makedonským prezidentem Stevem Pendarovským.

Ministerstvo zahraničí: Ministr Lipavský navštívil Severní Makedonii
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Český ministr s nimi jednal zejména o integraci Severní Makedonie do Evropské unie, jakož i o rozvoji vzájemných vztahů. „Moje návštěva navazuje na české předsednictví v Radě EU, během kterého se mimo jiné konala první mezivládní konference přístupových jednání mezi EU a Severní Makedonii. Česko plně podporuje Severní Makedonii ve snaze dosáhnout dalšího pokroku v přístupovém procesu do Evropské unie,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Jeho cesta je také odrazem výborných bilaterální vztahů mezi Českem a Severní Makedonií. Ministra do Skopje doprovodili předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek a předseda výboru pro záležitosti EU Ondřej Benešík.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí

Severní Makedonie je spolehlivým partnerem v NATO a v současné době také předsedá OBSE. Jedním z bodů jednáním s ministrem Bujarem Osmanim proto byla i aktuální bezpečnostní situace v Evropě včetně angažmá OBSE na Ukrajině. Šéf české diplomacie pozval ministra Osmaniho na Ekonomické a environmentální fórum OBSE, které se tradičně koná v Praze v září.

Šéf české diplomacie se během návštěvy setkal také s makedonským prezidentem Stevo Pendarovským. Soustředili se zejména na dopady ruské agrese na Ukrajině, situaci v regionu západního Balkánu, ekonomickou spolupráci či migraci. Ministr Lipavský ujistil prezidenta, že region západního Balkánu včetně Severní Makedonie je prioritou české zahraniční politiky, jehož důležitost vzrostla i v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Tématem jednání s předsedou Parlamentu Republiky Severní Makedonie Talatem Xhaferim byla zejména role makedonského parlamentu při plnění podmínek členství v EU, jakož i spolupráce českého a makedonského parlamentu.

Český ministr zahraničních věcí se během své návstěvy setkal také s předsedou největší albánské strany DUI Ali Ahmetim, s předsedou největší opoziční strany VMRO Hristijanem Mickoskim a s představiteli nevládních organizací.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

13:07 ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

Do posledního zaplnili zájemci volná místa na prohlídce speciálního Centra přípravy personálu jadern…