Ministerstvo zahraničí: Vláda schválila finanční pomoc Ukrajině a Afghánistánu

09.12.2022 12:39 | Tisková zpráva

Na návrh ministra zahraničí Jana Lipavského schválila vláda 7. prosince 2022 poskytnutí peněžních darů pro Ukrajinu a Afghánistán. Materiál počítá s poskytnutím celkem tří peněžních darů pro Ukrajinu a Afghánistán ve výši téměř 71 milionů korun.

Ministerstvo zahraničí: Vláda schválila finanční pomoc Ukrajině a Afghánistánu
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině a humanitární pomocí této zemi předložilo Ministerstvo zahraničních věcí návrh na poskytnutí 50 milionů korun. Částku 30 milionů korun daruje Česko přímo Ministerstvu zdravotnictví Ukrajiny, které tyto prostředky využije na nákup dvou mobilních zdravotnických jednotek, mobilních stanových jednotek a zdravotnického autobusu. Prostřednictvím daru bude zajištěna mobilní zdravotní péče v obtížně přístupných místech se zničenou zdravotnickou infrastrukturou, včetně případné hromadné evakuace zraněných.

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11624 lidí

Dalších 20 milionů korun dostane Rada města Znamjansk na zajištění mobilního ubytování pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo pro nadcházející zimu. „Jak víme, válečný konflikt na Ukrajině spolu s kritickou bezpečnostní situací na mnoha místech země vedl ke vnitřnímu vysídlení značného množství obyvatel. Ruskými útoky byly rovněž poničeny obytné budovy, což je v zimním období kritický stav. V tuto chvíli je třeba pomoci právě v této oblasti a zajistit tak alespoň základní ubytování pro vysídlené obyvatele,“ uvedl ministr Lipavský.

Česká vláda zároveň pokračuje i v pomoci Afghánistánu, a to prostřednictvím peněžního daru ve výši 20 milionů korun Zvláštnímu svěřeneckému fondu OSN pro Afghánistán (Special Trust Fund for Afghanistan). Fond vznikl na podzim 2021 z iniciativy Rozvojového programu OSN (UNDP) v reakci na převzetí moci hnutím Tálibán v srpnu 2021, Česko přispělo již na podzim 2021, a to jako vůbec první dárcovský stát. Fond se zaměřuje na poskytování základních služeb, posilování odolnosti komunit a podporu místních ekonomických aktivit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Josef Středula byl položen dotaz

Odstoupení z vedení ČMKOS

Vážený pane Středulo, uvažujete o odstoupení z vedení ČMKOS a přenechání funkce někomu schopnějšímu? Pod Vaším vedení odbory nevykazují žádnou činnost, která by hájila pracující. Při Vaší nečinnosti jste ani nemohl čekat podporu veřejnosti při kandidatuře na prezidenta. Vyvodíte z toho nějaké důsled...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce: Vrcholový sportovec v řadách energetiků

12:39 ČEZ Distribuce: Vrcholový sportovec v řadách energetiků

Ondřej Čáp, provozní elektromontér ČEZ Distribuce z Dobrušky se ve svém volném čase věnuje vytrvalos…