Ministerstvo zahraničních věcí: Česko pokračuje v humanitární pomoci Ukrajině

18.01.2023 15:44 | Tisková zpráva

Ministerstvo zahraničních věcí pokračuje v humanitární podpoře Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Řešení českých firem tak pomáhá jak vnitřně vysídleným Ukrajincům bez domova, tak tamnímu zdravotnickému systému.

Ministerstvo zahraničních věcí: Česko pokračuje v humanitární pomoci Ukrajině
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

„Už když jsem před začátkem války předával přímo na Ukrajině dar v podobě několika tisíc traumasetů, věděl jsem, že země bude v následujících měsících potřebovat masivní humanitární pomoc. Proto jsme s kolegy na ministerstvu zahraničí ve spolupráci s ukrajinskou stranou detailně vytipovali, v jakých oblastech může Česko nejvíce pomoci. Dnes spolupracujeme nejen se státními institucemi, ale také s nevládními organizacemi a soukromými firmami,“ popsal ministr zahraničí Jan Lipavský.

Poskytnuta tak byla například evakuační, humanitární a zdravotnická vozidla, včetně vybavení pro potřeby Ukrajinského červeného kříže. Významné podpory se dostalo vnitřně vysídleným uprchlíkům a hostitelským komunitám ve formě víceúčelové finanční pomoci, zajištění pravidelné teplé stravy či distribuce prostředků osobní hygieny a pomůcek pro předškolní děti.

Vzhledem k tomu, že Rusko nadále pokračuje v ničení bytové a energetické infrastruktury Ukrajiny, ministerstvo zahraničí významně pomáhalo při zajištění dlouhodobě kvalitního bydlení těm, kteří přišli o své domovy. Nejdříve jsme poskytli modulární obytné jednotky. Součástí ubytování je plně vybavená kuchyň, toalety a umývárna. Druhou oblast tvoří dodávky energetických jednotek k zajištění tepla v domácnostech, a to v celkové hodnotě téměř 20 milionů korun. V těchto dnech je na cestě také 500 kusů topidel na propan butan jako humanitární pomoc domácnostem, které byly po ruském bombardování elektráren a tepláren postiženy výpadky tepla.

Podobně významnou oblastí bylo zdravotnictví, které se potýkalo s nárůstem nemocných a zraněných osob a poničenými zdravotnickými zařízeními. Česko se tak například podílelo na vybavení tří nemocnic ve Lvově a onkohematologického oddělení dětské nemocnice v Černigově. Dále jsme zprostředkovali také dodávku mobilní sanitky a komunikační techniky pro mobilní zdravotnické jednotky. Na pomoc ukrajinským zdravotníkům dodáme dva mobilní zdravotnické autobusy. První z nich bude zařízen k poskytování první pomoci a stabilizaci pacientů včetně obnovy životních funkcí. Druhý bude vybaven zařízením umožňujícím převoz pacientů v kritickém stavu včetně provádění nezbytných lékařských zákroků.

Česká pomoc Ukrajině bude pokračovat i v tomto roce. Oblasti, na které soustředíme pomoc v letošním roce, hodláme rozšířit například do školství (dodávky školních autobusů), zemědělství (dodávky zemědělské techniky) či telekomunikace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: V Davli byl zahájen provoz nového veřejného přístaviště pro malá plavidla

13:21 Ředitelství vodních cest: V Davli byl zahájen provoz nového veřejného přístaviště pro malá plavidla

Ministr dopravy Martin Kupka, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, ředitel Ředitelství vodní…