Ministerstvo zahraničních věcí: Prohlášení k mezinárodnímu dni svobody tisku

3.5.2017 9:50 odp.

Mezinárodní den svobody tisku – 3. května – si každoročně připomínáme v den přijetí deklarace o podpoře nezávislého a pluralitního tisku. Cílem deklarace, přijaté v roce 1991 v namibijském Windhoeku, bylo vyjádřit přesvědčení o tom, že svoboda médií a svobodný přístup k informacím jsou podmínkou vlády práva, demokracie a dodržování lidských práv.

Ministerstvo zahraničních věcí: Prohlášení k mezinárodnímu dni svobody tisku
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

MZV ČR se k principům windhoekské deklarace hlásí. Jsme přesvědčeni, že jedině ti občané, jimž není upíráno právo na přístup k informacím, se mohou smysluplně podílet na řádné správě věcí veřejných a že jedině ti novináři, kteří nejsou vystavováni mocenskému, materiálnímu či existenciálnímu nátlaku, jsou schopni občanům pravdivé informace poskytovat.

Nezávislost médií je ve značné části světa nadále potlačována a novináři jsou za svou práci pronásledováni, v řadě zemí je navíc patrná zhoršující se tendence. Nároky na nezávislou novinářskou práci jsou zároveň čím dál vyšší, neboť při rychlosti, s jakou pracují sociální a jiná on-line média, je stále náročnější odlišovat pravdivá fakta od omylů či dokonce záměrně šířených dezinformací a propagandy.

V souladu s prioritami Koncepce podpory lidských práv a transformační spolupráce Česká republika dlouhodobě dbá na podporu nezávislých médií, svobody projevu a přístupu k informacím. Podporuje činnost představitelky pro svobodu médií OBSE a aktivně k tématu vystupuje na půdě UNESCO, které každoročně uděluje cenu za svobodu tisku. V rámci své transformační spolupráce vydává MZV každoročně na zhruba dvě desítky takto zaměřených projektů přibližně 20 milionů Kč. Vedle přímé podpory nezávislým médiím v řadě zemí světa podporuje i mediální výchovu a tréninky novinářů, stejně jako iniciativy, které upozorňují na falešné zprávy.

Účinná ochrana nezávislosti médií ve světě vyžaduje především spolupráci se zahraničními partnery. Česká republika proto úzce spolupracuje jak s podobně smýšlejícími vládami, mezinárodními organizacemi a evropskými institucemi, tak s partnery z řad nevládních organizací a médií. Dlouhodobě se tak MZV například podílí s Rádiem Svobodná Evropa na programu novinářských stipendií Václava Havla a Jiřího Dienstbiera pro mladé novináře ze zemí východní Evropy a západního Balkánu.

Události posledních let, kdy jsme na jedné straně svědky čím dál většího tlaku na nezávislá média a na straně druhé dalekosáhlého dopadu dezinformačních kampaní, naplno ukazují důležitost práce novinářů, kteří poskytují ověřené informace. Česká republika bude i nadále stát na straně těchto odvážných lidí a podporovat je v jejich nezastupitelném poslání.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Dům z trestné činnosti se podařilo prodat za více než 12 milionů

22:54 ÚZSVM: Dům z trestné činnosti se podařilo prodat za více než 12 milionů

ÚZSVM v Olomouci prodal rodinný dům v obci Droždín za více než 12 milionů korun. Nemovitost se podař…