Ministerstvo zahraničních věcí vstupuje do krajů

19.06.2017 12:01

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová podepsali 16. června 2017 v Černínském paláci „Memorandum o spolupráci v oblasti ekonomické diplomacie mezi Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Asociací krajů ČR“. Akci byli přítomni i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ministerstvo zahraničních věcí vstupuje do krajů
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

V rámci rozvoje ekonomické diplomacie jsou Kraje ČR jedinečnými partnery MZV ČR s detailní znalostí konkrétních regionálních firem, ale i odvětví a obecně investičního i exportního ekonomického potenciálu.

„Spolupráci mezi Ministerstvem zahraničních věcí ČR a jednotlivými kraji zatím nevymezoval žádný dokument. Často se uskutečňovala roztříštěně a nedokázali jsme využít všechny možnosti, hlavně v oblasti výměny informací. To by se teď mělo změnit,“ řekl k podpisu memoranda ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Cíle podepsaného dokumentu jsou zejména:

• podpora českým regionálním podnikatelským subjektům a jejich obchodně ekonomickým zájmům při navazování kontaktů a získávání informací o zahraničních trzích a obchodních příležitostech;

• zviditelnění prezentace ekonomického potenciálu jednotlivých krajů v zahraničí, které budou organizačně zajištěny ve spolupráci se zastupitelskými úřady České republiky;

• posílení spolupráce při zahraničních pracovních cestách vedení krajů (např. na akce partnerských měst), větší zapojení regionálních subjektů do obchodních misí vedených vládními činiteli a podpora těchto akcí (např. organizací jednání se zahraničními partnery);

• aktivní výměna informací a zkušeností mezi MZV ČR, zastupitelskými úřady ČR v zahraničí a jednotlivými kraji ČR, příprava seminářů a kontaktních akcí pro podnikatelské a další subjekty;

• sladění pozic krajů a MZV ČR ve vztahu k politicko-ekonomickým tématům s jednotlivými státy.

„Jménem všech hejtmanů velice vítám, že se nám podařilo uzavřít memorandum o spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a věřím, že bude přínosem pro obě strany, tedy pro kraje i pro stát. Díky podpisu memoranda by mělo dojít ke koordinovanému přenosu informací směrem od ministerstva ke krajům a zpět, což bylo velmi zapotřebí. Jednotlivé regiony uzavřely partnerství s různými státy nebo oblastmi v Evropě i po celém světě. V případě, že hejtmani či další zástupci krajů cestují do svých partnerských zemí, nutně potřebují znát stanovisko státu ohledně zahraniční politiky, ekonomických a kulturních vazeb. Proto budou na krajské úrovni fungovat regionální „velvyslanci“, kteří budou mít klíčovou roli v komunikaci s ministerstvem. Kraje mohou mít také své zástupce ve státních misích do zahraničí, což je mnohem efektivnější, než vypravovat samostatné krajské delegace. My zase samozřejmě vyjdeme Ministerstvu zahraničí vstříc v případech, když by bylo nutné řešit mezinárodní vztahy ve spolupráci s některým z regionů,“ říká předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

„Jsem ráda, že memorandum o spolupráci vzniklo, protože každá, byť sebemenší pomoc živnostníkům, menším i středním podnikatelům je prospěšná. Může znamenat růst tržeb, navyšování mezd, snižování nezaměstnanosti a tedy celkový ekonomický růst krajů i  celé České republiky,“ dodává předsedkyně komise pro zahraniční spolupráci Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná  Jermanová.

Memorandum přispěje k hospodářskému růstu a tvorbě pracovních míst v jednotlivých krajích – ať již pomocí rozvoje exportního potenciálů českých firem, možným hledáním zahraničních investorů, případně i podporou turistického ruchu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Symfonický orchestr Českého rozhlasu: Alina Pogostkina hraje Mendelssohna

19:59 Symfonický orchestr Českého rozhlasu: Alina Pogostkina hraje Mendelssohna

…ale nejen to. Na svém druhém koncertu v sezoně uvede šéfdirigent a umělecký ředitel rozhlasových sy…