Ministerstvo zdravotnictví: Dostupnost léků se zlepšuje, pomohly i mimořádné a urychlené dodávky

14.02.2023 10:06 | Tisková zpráva

Situace na trhu s léčivy se postupně stabilizuje i díky mimořádným a urychleným dodávkám léčiv a intenzivním jednáním s výrobci a distributory. V meziročním srovnání bylo letos od začátku roku v lékárnách vydáno o bezmála 300 tisíc balení antibiotik více než v roce 2022, což představuje meziroční nárůst o 54 %.

Ministerstvo zdravotnictví: Dostupnost léků se zlepšuje, pomohly i mimořádné a urychlené dodávky
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ministerstvo zdravotnictví pro dostupnost léčiv dělá maximum. Využívá při tom i v loňském roce schválené novely zákona o léčivech, která umožnila schválit úhradu léčivům z mimořádných dodávek z jiných členských států. Vláda díky tomu schválila úhradu pro skoro 100 tisíc balení antibiotik ze skupin penicilinů a azithromycinů. Podařilo se také urychlit dodávky dalších antibiotik v řádech statisíců, kromě penicilinu také amoxicilinu s kyselinou klavulánovou či nejnověji také dětské penicilinové suspenze, pokrývající průměrnou desetitýdenní spotřebu.

Ministerstvo zdravotnictví do konce února odešle do mezirezortního připomínkového řízení novelu zákona o léčivech, která by měla zmírnit dopady výpadků na dostupnost léčiv pro pacienty v ČR. Novela má mj. za cíl stanovit výrobcům léčiv povinnost zajistit, po oznámení výpadku, pro české pacienty dodávky odpovídající spotřebě na 1-2 měsíce, což zajistí čas a vytvoří prostor pro minimalizaci dopadů výpadku. Nad rámec legislativy také Ministerstvo zdravotnictví plánuje vytvořit stálý tým, který se bude zabývat monitoringem dodávek ve vztahu k aktuálním i předpokládaným spotřebám a jednáním s výrobci tak, aby bylo možné v maximální míře zmírnit dopady nedostupnosti léčiv na pacienty.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí

“Námi vypracovaná novela má za úkol zlepšit proaktivní přístup zainteresovaných stran k dané problematice. Díky ní budeme mít lepší přehled o tom, jaké jsou stavy léků v lékárnách a u distributorů. Zároveň bude zákonná povinnost výrobce dodávat hrazená léčiva ještě jeden až dva měsíce po nahlášení výpadku. Chceme také do budoucna zlepšit komunikaci směrem k lékařům a lékárníkům tak, aby vždy měli informace o aktuálně dostupných léčivech.” doplnil náměstek ministra Jakub Dvořáček.

Ministerstvo zdravotnictví také v reakci na kolující nepravdy ze strany dezinformační scény i některých opozičních politiků zdůrazňuje, že léčiva zaslaná jako pomoc Ukrajině nebyla a nejsou v žádném případě příčinou nedostupnosti léčiv v České republice.

Ministerstvo zdravotnictví se snažilo předcházet živelnému vývozu léčiv na Ukrajinu, a proto vytvořilo jednotný dodavatelský systém zapojený do EU struktur tak, aby pomoc byla koordinovaná, reflektovala potřebu Ukrajiny a zároveň neohrozila dostupnost léčiv pro pacienty v České republice. Přípravky odeslané na Ukrajinu byly farmaceutickými společnostmi darovány z jejich nadzásob. Mezi léčivými přípravky, které byly na jaře odeslány na Ukrajinu byly zejména léky na bolest, anestetika, elektrolyty, antidota, kortikosteroidy a další.

“Chci jednoznačně vyvrátit dezinformaci, které občas slýchám ze strany některých opozičních politiků, že naše humanitární pomoc v podobě léčivých přípravků válkou sužované Ukrajině vedla k nedostatku některých léčiv, kterému dnes čelíme. Není to pravda. Nehledě na naprostou absenci elementární solidarity s lidmi, kteří dnes v mrazivých podmínkách čelí invazi ruských vojsk, často bez přístupu k elektřině, teplu a vodě,” uzavřel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

22:08 CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

Víte, jak se na udržitelnost cestovního ruchu dívají lidé z různých oborů? Jakou roli v cestování hr…