Ministerstvo zdravotnictví: Komise pro výživu kojenců a malých dětí zahájila činnost

17.02.2023 15:16 | Tisková zpráva

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zřídil za účelem zvyšování úrovně podpory kojení a zajištění bezpečného používání komerční mléčné výživy Komisi pro výživu kojenců a malých dětí.

Ministerstvo zdravotnictví: Komise pro výživu kojenců a malých dětí zahájila činnost
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Komisi vede náměstek Josef Pavlovic a zasedají v ní zástupci ústředních orgánů státní správy, představitelé občanské a odborné veřejnosti a akademické obce. Ve středu se uskutečnilo první z plánovaných setkání. Kojení je jedním z klíčových faktorů v podpoře veřejného zdraví. Pro novorozené děti se jedná o biologickou normu.

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

0%
97%
hlasovalo: 19965 lidí

Kojení tedy s sebou nese řadu dalších benefitů jak pro kojence i starší děti, tak pro ženy samotné. Šetří veřejné rozpočty a chrání rovněž životní prostředí. Bohužel i přes to, že většina žen po porodu zahajuje kojení, klesá od roku 2003 podíl plně kojených dětí při odchodu z porodnice – v roce 2020 to bylo pouze 73,4 % plně/výlučně kojených dětí. Nyní Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že v 6 měsících se v ČR podíl výlučně kojených dětí pohybuje dlouhodobě pod 20 %, ač WHO i odborné společnosti doporučují plné kojení do 6 měsíců a následně se zaváděním stravy minimálně do 2 let věku.

Jedním z prvních úkolů, který Komisi čeká, je vytvoření strategie k plné implementaci programu WHO/UNICEF Baby-friendly Hospital Initiative z roku 2018, která by měla být letos předložena vládě. Mezi další úkoly patří například vytvoření minimálních standardů pro poskytovatele péče v oblasti kojení nebo podpory raného kontaktu dítěte s matkou a také implementace Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka a navazujících rezolucí Světového zdravotnického shromáždění.

“Vzhledem k tomu, že Komise se zabývá jak kojením, tak i bezpečným používáním komerční mléčné výživy a jejím marketingem, klademe velký důraz na to, aby členové Komise, kteří hlasují o předložených návrzích, nebyli zatíženi žádným střetem zájmů. Z toho důvodu jsou všichni členové povinni deklarovat své případné střety zájmů, na jejichž podkladě jim následně může být omezeno hlasovací právo. Bohužel značná část odborných společností, které jsme zatím oslovili s žádostí o nominaci, nakonec žádného zástupce v Komisi nemá. Z doložených deklarací jsme například zjistili, že jsou dotyčné odborné společnosti sponzorované výrobci komerční mléčné výživy, tudíž jsme jejich střet zájmů vyhodnotili jako významný, přesto jsme je přizvali v roli hostů,” uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Seznam členů Komise a zastoupených organizací společně se zápisem z jednání najdete již brzy ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

7:05 Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

V roce 2020 začala plzeňská zoo chovat v rámci spolupráce zejména českých a slovenských zoo ohroženo…