Ministerstvo zdravotnictví: Nově jmenovaná Pacientská rada poprvé zasedla

20.10.2017 12:41

Pacientská rada, kterou ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík jmenoval k 6. říjnu letošního roku, se ve středu sešla na svém prvním ustavujícím zasedání.

Ministerstvo zdravotnictví: Nově jmenovaná Pacientská rada poprvé zasedla
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Tento stálý poradní orgán zde bude zprostředkovávat podněty pacientů a jejich pohled na navrhovaná opatření. Jde o dosažení jednoho z cílů aktivit podpory zapojení pacientů do rozhodování, kterým se dlouhodobě věnuje náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová. Na Ministerstvu zdravotnictví jsou tak jejím prostřednictvím poprvé v historii oficiálně zastoupeni lidé, v jejichž zájmu úřad pracuje – pacienti.

Pacientská rada byla ustanovena Příkazem ministra (č. 15/2017) a její členové jsou jmenováni z řad zástupců, které navrhovali sami pacienti prostřednictvím pacientských organizací. 24 členů rady, vybraných podle přísných kritérií s důrazem na reprezentativnost a co nejvyrovnanější zastoupení pacientů s různými diagnózami, se bude setkávat minimálně 4x do roka. Jejich úkolem bude zprostředkovávat hlas pacientů na ministerstvu zdravotnictví – přinášet podněty a vyjadřovat se k připravovaným opatřením.

Již na prvním zasedání Pacientská rada využila svého práva zapojit se do vnitřního připomínkového řízení a přijala usnesení, jehož obsahem jsou připomínky k novele vyhlášky, kterou se provádí některá ustanovení zákona o všeobecném zdravotním pojištění. Členové také diskutovali své priority z hlediska potřeb pacientů. Plán činnosti rada schválí a předsednictvo zvolí na svém příštím zasedání.

Zřízením pacientské rady se naplňuje záměr ministra Ludvíka přiblížit ministerstvo zdravotnictví pacientům, jak předeslal při svém nástupu do funkce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Poloha spojů veřejné dopravy

16:34 Jihočeský kraj: Poloha spojů veřejné dopravy

Cestující ve veřejné dopravě si mohou pomocí mobilního telefonu pohodlně zjistit aktuální polohu vla…