Ministerstvo zdravotnictví: Pro zajištění léků děláme maximum, výsledky máme na české i evropské úrovni

22.07.2024 19:15 | Tisková zpráva

Prvního června vstoupila v účinnost zásadní část zákona o léčivech. Nové povinnosti a nástroje získali držitelé rozhodnutí o registraci, distributoři, lékárny, Ministerstvo zdravotnictví i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Resort zdravotnictví dělá pro zajištění dostupnosti léků maximum, a to nejen na české, ale také evropské úrovni. Na setkání s novináři to řekli zástupci Ministerstva zdravotnictví a SÚKL.

Ministerstvo zdravotnictví: Pro zajištění léků děláme maximum, výsledky máme na české i evropské úrovni
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Po prvním červnu 2024 se výrazně zvýšila ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv, informovanost všech aktérů českého lékového trhu a zpřísnila pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru.

„Jde o největší reformu lékové legislativy za poslední roky, navíc výrazně propacientskou. Zvyšuje odolnost českého lékového trhu proti výpadkům a minimalizuje jejich dopady na občany. První data ukazují, že nástroje jsou účinné. I nadále jsme ale v kontaktu se všemi účastníky lékového trhu, aby nástup nových nástrojů proběhl hladce,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Zásadní změnou, která vstoupila v účinnost je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám (do konce roku 2024 je povinné zajištění dodávek v poloviční výši), případně léku, který jej může nahradit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: Pampeliška obsadila 3. místo

10:29 Zlínský kraj: Pampeliška obsadila 3. místo

Dvě originální plavidla Zlínského kraje zaujala o víkendu návštěvníky Holešovské Regaty. Pampeliška …