Ministerstvo zdravotnictví: ÚZIS ČR se zařadil mezi dvacet nejprestižnějších institucí na světě

27.01.2021 10:06

Světová zdravotnická organizace (WHO) jmenovala 18. ledna 2021 Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) spolupracujícím centrem WHO pro oblast mezinárodních klasifikací ve zdravotnictví „WHO Family of International Classifications Collaborating Centre“ (WHO-FIC CC).

Ministerstvo zdravotnictví: ÚZIS ČR se zařadil mezi dvacet nejprestižnějších institucí na světě
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR
reklama

ÚZIS ČR se tak dostal do mezinárodní sítě dvaceti nejprestižnějších institucí, které mají v této oblasti zásadní vliv. Statut spolupracujícího centra WHO mu zároveň otevírá cestu k intenzivnější výměně informací, k rozsáhlé odborné spolupráci a také k zajímavým finančním zdrojům.

„Tomuto prestižnímu potvrzení spolupráce předcházelo intenzivní zapojení ÚZIS ČR do mezinárodních aktivit WHO. Česká republika se tak stává první zemí v oblasti střední a jihovýchodní Evropy, která se k síti WHO-FIC přidává. Nejbližší spolupracující centrum existuje v Německu,“ říká Srdan Matić, představitel WHO v ČR.

„Ministerstvo zdravotnictví nesmírně oceňuje tento významný úspěch ÚZIS v mezinárodní spolupráci a v propagaci kvalitní datové základny českého zdravotnictví. Zvláště v dnešní době, kdy je řada často neúplných mezinárodních statistik používána ke srovnávání států, které může mít dalekosáhlé důsledky, vnímáme, jak nezbytná a podstatná je standardizace klasifikací a vykazování dat,“ konstatuje ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Nejznámějším produktem WHO-FIC je Mezinárodní klasifikace nemocí, která umožňuje jednoznačnou identifikaci (kódování) onemocnění ve zdravotnictví. Tyto kódy jsou využívány jednak pro vykazování a statistické zpracování na národní úrovni, ale také pro mezinárodní srovnávání výsledků. Díky nim lze pak vytvářet epidemiologické ukazatele, které umožňují správu, rozvoj a strategické rozhodování v konkrétních oblastech zdravotnictví.

„Rozvoj medicínských klasifikací a standardizace nomenklatury tvoří základ dlouhodobé koncepce rozvoje Národního zdravotnického informačního systému (NZIS), který náš ústav buduje a spravuje,“ říká Ladislav Dušek, ředitel ÚZIS ČR a dodává: „Standardizace klasifikačních systémů je také podmínkou úspěšné implementace elektronického zdravotnictví, ke které moderní NZIS přispěje.“

V souladu s politikou a strategií WHO v dané odborné oblasti se spolupracující akreditované centrum podílí na posilování kapacit v jednotlivých zemích, a to zejména pokud se jedná o informace, služby, výzkum a vzdělávání. Od roku 2015 ÚZIS ČR zasedá v pracovních skupinách WHO-FIC CC, aktivně se podílí na správě a vývoji mezinárodních klasifikací, přenosu metodik a znalostí v používání těchto standardů na národní úroveň. Dohlíží také na správnost překladů mezinárodní terminologie, spolupracuje na českých vydáních odborných publikací WHO, např. Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví nebo Mezinárodní klasifikace nemocí pro onkologii.

„Zásadním krokem k rozvoji ÚZIS v této oblasti bylo ustavení Národního centra pro medicínské nomenklatury a klasifikace, pro jehož rozvoj jsme získali projektovou podporu Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost. Centrum bylo vytvořeno ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, spolupracuje s dalšími akademickými institucemi a získává tak silné odborné zázemí. Naším významným cílem je rovněž vstup do výuky klinických a biomedicínských oborů,“ upřesňuje další plány vedoucí centra Miroslav Zvolský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Masarykova univerzita: O děkanský post na Farmaceutické fakultě se utkají tři zájemci

20:29 Masarykova univerzita: O děkanský post na Farmaceutické fakultě se utkají tři zájemci

Kandidáta na děkana, který bude stát v čele fakulty po následující čtyřleté období, bude volit jedna…