Ministerstvo zdravotnictví: Za první tři dny bylo ve studijních stanech otestováno dvanáct tisíc lidí

26.04.2020 11:25

Testování kolektivní komunity v pečlivě vybraných lokalitách a skupinách obyvatel pokračuje. Díky obrovskému zájmu v sobotu v Praze mohlo skončit testování dospělých a v Brně testování seniorů. V Litoměřicích jsou k vyšetření zváni hlavně muži. Olomoucko pokračuje plynulým tempem.

Ministerstvo zdravotnictví: Za první tři dny bylo ve studijních stanech otestováno dvanáct tisíc lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Ministerstva zdravotnictví
reklama

Vzhledem k uvolněným kapacitám jsou ode dneška v Praze, v Brně i v Olomouci intenzivněji vyšetřování osoby pozvané Českým statistickým úřadem nebo Institutem klinické a experimentální medicíny.

V Praze byl v sobotu 25. 4. naplněn cílový počet osob ve všech třech věkových skupinách dospělých. Proto se v Praze uzavřely stany na Náměstí Míru a na Palackého námětí (Zítkovy sady). Testovat se budou nadále pouze děti od 8 do 17 let včetně, a to v Kateřinské zahradě od 10 do 20 hodin. Aktuálně je v Praze vyšetřena přibližně polovina plánovaného počtu dětí. Děti musí přijít s jedním z rodičů, aby jim na místě podepsal informovaný souhlas s vyšetřením.  V Kateřinské zahradě se mohou nechat otestovat rovněž osoby pozvané Českým statistickým úřadem nebo Institutem klinické a experimentální medicíny.

V Brně byl naplněn cílový počet osob ve skupině seniorů. Skočilo tedy i v Brně testování věkové skupiny 60 +. Aktuálně je vyšetřena přibližně pětina plánovaného počtu dětí. V kategorii dospělých od 18 do 39 let byla za první tři dny vyšetřena už více jak polovina plánovaného počtu lidí, v kategorii 40 až 59 let dokonce 70 procent z cílového počtu. Testování dospělých i dětí tedy v Brně pokračuje i dnes, a to v obou odběrových stanech. Pro děti bude od 13 hodin na Moravském náměstí připraven doprovodný program.  Děti a jejich zákonní zástupci budou bráni na testování přednostně.

V Olomouci, v Litovli a v Uničově vyšetřili během včerejška 1377 dobrovolníků. Za první dva dny tedy už naplnili více než 40 % z plánovaného počtu osob ve všech věkových kategoriích. Krevní vzorky se teď zpracovávají v laboratořích Olomoucké fakultní nemocnice a v laboratořích Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Testování na Olomoucku pokračuje beze změn i dnes.

V Litoměřicích v sobotu otestovali celkem 600 lidí, dosáhli tak 60 % plánovaného počtu osob. Nejvíce přicházeli lidé mezi 40 a 59 lety, méně ovšem muži, a to ve všech věkových skupinách. Organizátoři proto vyzývají k účasti především muže všech věkových kategorií. Testovací místo v Litoměřicích je otevřeno beze změny od 8 do 18 hodin.

Celkem bylo ve všech lokalitách za první tři dny vyšetřeno už 12 113 osob z plánovaných 27 tisíc.

První výsledky studie kolektivní imunity budou k dispozici na začátku května a zásadním způsobem přispějí k ověření aktuální epidemické situace v ČR a budou sloužit k odpovědnému rozhodnutí o dalších krocích ke snížení dopadů této nemoci.

Aktuální podrobné informace o počtech vyšetřených osob a otevírací době v jednotlivých odběrových míst najdete na webové stránce vytvořené pro potřeby studie ZDE. Zájemci o testování se v případě nejasností mohou obracet také na zavedenou bezplatnou telefonickou linku 1212 pod volbou 2 (zdravotnická část).

Aktualizované rozmístění studijních testovacích stanů:

 • Praha – Náměstí Míru – od neděle 26. 4. uzavřen
   
 • Praha – Zítkovy sady – od neděle 26. 4. uzavřen
   
 • Praha – Kateřinská zahrada – otevřeno
  od 10:00 do 20:00 pouze pro děti a dorost od 8 do 17 let včetně. Děti musí přijít v doprovodu jednoho z rodičů, aby mohl podepsat informovaný souhlas s vyšetřením.
   
 • Brno – Moravské náměstí
  8:00-18:00 – po celý denpřednostně od 8 do 17 let s doprovodem
   
 • Brno – Bohunice, parkoviště před Campusem MU
  8:00-18:00
   
 • Olomouc – Hypermarket Globus
  8:00-18:00
  v době 8:00-10:00 přednostně pro osoby starší 60 let
   
 • Litovel – před supermarketem Billa
  8:00-18:00
  v době 8:00-10:00 přednostně pro osoby starší 60 let
   
 • Uničov – Náměstí Osvobození
  8:00-18:00
  v době 8:00-10:00 přednostně pro osoby starší 60 let
   
 • Litoměřice – ZAHRADA ČECH s.r.o., Na Vinici 948/13
  vchod Jižní brána koridor k pavilonu G
  8:00-18:00
  v době 8:00-10:00 přednostně pro osoby starší 60 let
   
 • IKEM – kohorta chronicky nemocných

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Pardubická škola Svítání má nové vybavení

14:21 Nadace ČEZ: Pardubická škola Svítání má nové vybavení

Díky Nadaci ČEZ a její aplikaci EPP má Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s., nový nábyte…