Ministerstvo zdravotnictví: Zdravotní pojišťovny nebudou uplatňovat sankce za pozdní dodání přehledu za rok 2019

13.08.2020 17:56

Zdravotní pojišťovny nebudou uplatňovat sankce v podobě pokut za pozdní dodání přehledu za rok 2019. Pokutu nedostane OSVČ, která si jinak řádně plní své povinnosti, a která zdravotní pojišťovně předloží přehled do 18. září 2020.

Ministerstvo zdravotnictví: Zdravotní pojišťovny nebudou uplatňovat sankce za pozdní dodání přehledu za rok 2019
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Na tomto postupu se domluvili ředitelé všech zdravotních pojišťoven s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, který krok zdravotních pojišťoven ocenil. „Jsem rád, že jsme nalezli řešení, které je pro podnikatele vstřícné,“ uvedl ministr.

Ministerstvo zdravotnictví tímto krokem reaguje na rozhodnutí ministryně financí, která prominula sankce za pozdní podání daňového přiznání v případě, že jej poplatník podá do 18. srpna 2020. Díky opatřením ministerstva zdravotnictví a pojišťoven tak zůstává postup de facto takový, na jaký jsou plátci zvyklí – datum podání přehledu zdravotní pojišťovně následuje měsíc po lhůtě k podání daňového přiznání a je shodné s datem podání přehledu pro účely sociálního zabezpečení.

Akceptace pozdějšího termínu pro odevzdání přehledu však nemá vliv na povinnost plátce uhradit pojistné v termínu stanoveném zákonem. V případě, že by pojišťovna plátci vyměřila penále za pozdní úhradu pojistného, má plátce možnost pojišťovnu požádat o jeho odpuštění. Pojišťovna žádost plátce o prominutí penále individuálně posoudí. „Přes vstřícnost zdravotních pojišťoven doporučuji plátcům nenechávat povinnosti na poslední chvíli,“ doplnil ministr Vojtěch.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Jak chcete zabránit tomu, aby lidé odcházeli do předčasných důvodů?

A není to zcela pochopitelné, když se jim to vyplácí? A nepřijde vám nefér, že tu rostou důchody, ale i třeba vaše mzdy a spousta poctivě pracujícíh dělá stále za almužnu nebo za míň, než jsou třeba důchody? A proč se zvyšují dávky převážně - nejvíce důchodcům? Co třeba rodiny s dětmi? Těm naopak v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní úřad pro Ústecký kraj: Celníci v boji proti padělkům nepolevují

22:11 Celní úřad pro Ústecký kraj: Celníci v boji proti padělkům nepolevují

Široký sortiment padělků zajistili od začátku letošního roku ústečtí celníci v kamenných provozovnác…