Ministerstvo zdravotnictví a financí: Systém zdravotního pojištění i přes pandemii dosáhl přebytku šesti miliard

29.07.2021 15:53

Systém veřejného zdravotního pojištění hospodařil v roce 2020 s příjmy 358 miliard Kč a výdaji 352,2 miliard Kč. Dosáhl tak přebytku 5,8 miliard Kč. Celkové náklady na zdravotní služby v roce 2020 byly oproti loňskému roku vyšší o 48 miliard Kč. Hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění bylo v roce 2020 významně negativně ovlivněno dopady pandemie COVID-19.

Ministerstvo zdravotnictví a financí: Systém zdravotního pojištění i přes pandemii dosáhl přebytku šesti miliard
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Ministerstva financí i zdravotnictví dlouhodobě prosazovala udržení rezerv zdravotních pojišťoven v době hospodářského růstu pro horší časy, což se v současnosti ukazuje jako velmi prozíravé. Právě díky těmto prostředkům a zvýšení platby státu nebyla ani při tak extrémním zatížení zdravotního systému ohrožena dostupnost a kvalita zdravotních služeb,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Systém veřejného zdravotního pojištění zůstává ve velmi dobré kondici. V roce 2020 skončilo hospodaření zdravotních pojišťoven popáté v řadě v přebytku a jejich zůstatky na bankovních účtech se v loňském roce navýšily o téměř deset procent na 64,4 miliard korun. Naším úkolem je i nadále udržet vysoký standard a širokou dostupnost zdravotní péče o pacienty. Věřím, že díky dalšímu navýšení plateb za státní pojištěnce pro rok 2022 o 200 korun toho dosáhneme,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Systému se v roce 2020 i přes vysoké výdaje dařilo kumulovat rezervy. Příčinou takto pozitivního výsledku je skutečnost, že výnosy pojistného se nakonec oproti roku 2019 nesnížily a zároveň se skokově navýšila platba za státní pojištěnce o 25,4 miliard Kč.

U všech zdravotních pojišťoven došlo v roce 2020 k navýšení nákladů na zdravotní služby. V souvislosti s dopadem pandemie COVID-19 vydalo Ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhlášku, ve které stanovilo kompenzace za propady objemu poskytnuté péče v jednotlivých segmentech zdravotních služeb a vyšší náklady za poskytnutou péči pacientům s diagnózou COVID-19.

Díky opět kladnému hospodaření došlo ke zvýšení finančních zůstatků na bankovních účtech zdravotních pojišťoven, a to o 9,9 % na 64,4 miliard Kč. V roce 2020 poměr těchto zůstatků stagnoval na úrovni 18,3 % celkových výdajů systému veřejného zdravotního pojištění. Zároveň však v roce 2020 došlo k významnému růstu závazků vůči poskytovatelům zdravotních služeb, které se projeví na růstu výdajů v roce 2021.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Týdenní vyhodnocení radiační situace na území ČR

14:21 Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Týdenní vyhodnocení radiační situace na území ČR

Monitorování radiační situace na našem území nepřineslo v týdnu od 10.1. do 16.1.2022 žádné neobvykl…