Ministerstvo zemědělství: Bělorusko zavede od 1. ledna 2022 embargo na dovoz některých zemědělských produktů

12.12.2021 17:59 | Tisková zpráva

Rada ministrů Běloruska přijala 6. prosince rozhodnutí, kterým od začátku roku 2022 zakazuje dovoz vybraných zemědělských produktů z EU, USA, Velké Británie, Kanady a dalších zemí jako odpověď na uvalení pátého balíčku sankcí, který byl směřován na běloruské fyzické a právnické osoby za napomáhání nelegální migraci z Blízkého východu do Evropské unie. Embargo bude prozatím platit po dobu šesti měsíců.

Ministerstvo zemědělství: Bělorusko zavede od 1. ledna 2022 embargo na dovoz některých zemědělských produktů
Foto: mze.cz
Popisek: Ministerstvo zemědělství ČR

Zákaz se týká dovozu potravinových přípravků, živých neplemenných prasat, vybraných druhů masa, živočišného tuku, uzenin, mléčných výrobků (s výjimkou bezlaktózových), ovoce, ořechů, zeleniny (s výjimkou osiva), sladkostí, pečiva a dalších vybraných výrobků. Zákaz se nevztahuje na dovoz zboží pro osobní potřebu. Opatření se netýká zboží, které bude do Běloruska dovezeno do 31. prosince 2021.

Běloruské protisankce se celkově českého exportu významně nedotknou, ty totiž postihnou jen necelé 1 % exportovaných položek z ČR. Embargo však zasáhne 80 % českého agrárního exportu do této země, včetně nejvyváženější položky – potravinových přípravků.

Loni se z ČR vyvezly do Běloruska zemědělské produkty, které budou nyní postiženy sankcemi, v celkové hodnotě 78 milionů korun, z toho 61,5 milionů představovaly právě potravinové přípravky. Z dalších deseti nejvíce vyvážených potravinářských produktů z ČR se nové opatření dotkne ještě čokolády a sýrů, jejichž vývozy dosahovaly v roce 2020 i letos jednotky milionů korun.

Seznam zemědělských produktů, na které se vztahuje embargo, najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…