Lokální rozdíly v postupu sklizně jsou stále výrazné, většina krajů ČR je ve sklizni základních obilovin ve své druhé polovině, ale stále zaostávají kraje Karlovarský, Liberecký a Plzeňský, kde je sklizeno 22,1 %, 32 % a 42 % ploch určených ke sklizni. Do závěru žní se blíží kraj Zlínský a Jihomoravský, kde je sklizeno 94,2 % a 91,2 % ploch základních obilovin.
Sklizeň ozimého ječmene v ČR je těsně před svým závěrem. Z celkové sklizňové plochy 104,0 tis. ha je posekáno 103,3 tis. ha a průměrný výnos činí 6,11 t/ha, což je výnos vyšší o 0,59 t/ha, než výnos zjištěný touto dobou v roce předcházejícím. Sklizeň naší nejvýznamnější obiloviny, pšenice ozimé je také v druhé polovině, neboť je sklizena z necelých 60 % sklizňových ploch s průměrným výnosem 6,76 t/ha, což je nárůst o 0,17 t/ha v porovnání s loňskou sklizní. Z dalších obilovin je také v druhé polovině sklizeň jarního ječmene, kde je sklizeno 149,6 tis. ha (67,5 %) a průměrný výnos dosahuje výše 5,63 t/ha. Ostatní obiloviny zatím zaostávají. Nejdále postoupila sklizeň u ozimého žita a triticale, kde je sklizeno 43,9 % a 33,1 % ploch s výnosem 5,50 t/ha a 5,36 t/ha. V ČR zbývá k 15. 8. 2016 sklidit 487,5 tis. ha (38,6 %)základních obilovin. Před svým závěrem je sklizeň řepky, které je v ČR sklizeno 94,6 % ploch (371,8 tis. ha) s velmi dobrým výnosem 3,56 t/ha (v roce 2015 – 3,14 t/ha; v roce 2014 - 3,96 t/ha). 100 % sklizených ploch řepky vykazuje kraj Zlínský. K tomuto procentu jsou nejblíže kraje Plzeňský, Vysočina, Jihomoravský a Středočeský, kde je posekáno 99,9 %, 99,7 %, 99,4 % a 97,9 % ploch řepky. Nejpomaleji probíhá sklizeň řepky v Karlovarském kraji, kde je sklizeno 71,7 % ploch.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?
Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...
Další články z rubriky
22:33 Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G
Správa železnic zlepšila kvalitu a dostupnost hlasových i datových služeb pro cestující ve vlacích n…
- 19:21 ČEZ: Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let
- 16:32 ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami
- 13:28 TA ČR: Horizontální spolupráce nad ekosystémem SISTA
- 10:29 Finanční správa: Sníží se záloha
- 9:28 PRIM: Legendární Orlík získává číselník z meteoritu a první vlastní celoocelový tah


