Ministr Jan Mládek jednal v Lucemburku o budoucnosti dohody CETA

18.10.2016 19:05

Ministři obchodu členských států EU se dnes sešli v Lucemburku, aby diskutovali o podepsání Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi Kanadou na jedné straně a EU a jejich členských států na straně druhé (CETA).

Ministr Jan Mládek jednal v Lucemburku o budoucnosti dohody CETA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

25 členských států bylo připraveno dohodu na Radě pro obchod podepsat. Přetrvávající výhrady Belgie, Rumunska a Bulharska však definitivní rozhodnutí o podpisu opět oddalují.

"Mrzí mě, že jsem nemohl CETA za Českou republiku dnes podepsat. Je to moderní a pokroková dohoda, která odráží naše společné hodnoty s Kanadou, a může přinést prosperitu našim občanům," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "CETA se zároveň může stát skvělým vzorem pro budoucí dohody. Dává jasný signál, že EU nezapomíná při prosazování svých ekonomických zájmů na vysoké životní standardy svých občanů," dodal ministr.

V reakci na otázky německého ústavního soudu přijala Rada ve formátu ministrů pro obchod prohlášení, že pokud ratifikace CETA definitivně selže, bude ukončeno její předběžné dodržování. V okamžiku, kdy bude formálně potvrzeno již dojednané řešení vízové problematiky, jsou Bulharsko a Rumunsko připraveny k podpisu CETA. Jedinou přetrvávající překážkou je tak chybějící mandát k podpisu dohody v Belgii, kde dohodu podporují Flandry, naopak Valonsko s podpisem nesouhlasí.
"Tím, že schválíme CETA, ještě neschvalujeme TTIP. Zachováme si ale možnost o TTIP a dalších dohodách jednat,“ uzavřel ministr Jan Mládek. 

CETA bude předmětem jednání Evropské Rady, která se koná ve dnech 20. a 21. října 2016. Podpis dohody je plánován na summit EU-Kanada dne 27. října 2016.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AMSP: Zřiďte si datovou schránku a pomozte sobě i svému úřadu

7:34 AMSP: Zřiďte si datovou schránku a pomozte sobě i svému úřadu

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se připojuje k výzvě spolu s Hospodář…