Ministr Zaorálek na 34. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě

5. 3. 2017 11:45

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 28. února 2017 zúčastnil 34. zasedání Rady OSN pro lidská práva, které se koná ve dnech 27. února–24. března 2017 v Ženevě. Rada OSN pro lidská práva je nejdůležitějším orgánem Organizace spojených národů v oblasti lidských práv.

Ministr Zaorálek na 34. zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
reklama

Ministr Zaorálek ve svém vystoupení připomněl 40. výročí Charty 77 jako příklad toho, jaký význam má občanská společnost a mezinárodní lidskoprávní úmluvy a mechanismy pro ochranu lidských práv v každé zemi. Hovořil o potřebě hájit práva osob ze zranitelných skupin a na podporu vzdělávání o lidských právech a demokracii. Ve světle nadcházejícího univerzálního periodického přezkumu ministr potvrdil odhodlání ČR plnit své mezinárodní lidskoprávní závazky a přijatá doporučení. Informoval, že ČR nedávno ratifikovala Úmluvu o ochraně všech osob před nuceným zmizením a právě probíhá ratifikační proces k Istanbulské úmluvě proti násilí na ženách a domácímu násilí. Ministr Zaorálek potvrdil aktivní roli, kterou je ČR připravena v oblasti ochrany lidských práv nadále hrát, a v tomto kontextu zmínil českou kandidaturu do Rady OSN pro lidská práva na období 2019–2021.

Ministr se během své návštěvy Ženevy dále sešel s Vysokým komisařem OSN pro lidská práva, Zeid Ra'ad Al Husseinem. Rozhovor se věnoval současným výzvám, jimž multilaterální lidskoprávní systém, utvářený na základě zkušeností ze dvou světových válek, čelí. Ministr Zaorálek potvrdil plnou podporu nezávislému Úřadu vysokého komisaře. Vysoký komisař ocenil spolupráci s ČR a vyzval ji k pokračování v její aktivní úloze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize: Hřebíčková, Trojan, Špalková, Langmajer či Bohdalová se představí v desítkách nových projektů

10:57 Česká televize: Hřebíčková, Trojan, Špalková, Langmajer či Bohdalová se představí v desítkách nových projektů

Hvězdně obsazená přípravka České televize