Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek pokračuje v úsilí snižovat administrativní zátěž živnostníků

16.01.2017 19:43

Vláda na dnešní schůzi schválila novelu živnostenského zákona, která napomůže snížit zátěž podnikatelů a zlepšit podnikatelské prostředí.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek pokračuje v úsilí snižovat administrativní zátěž živnostníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Novela odstraňuje povinnost podnikatelů oznamovat živnostenskému úřadu indentifikační údaje členů statutárního orgánu právnických osob a vedoucích odštěpného závodu zahraničních osob, zapisované do živnostenského rejstříku.

„Nyní si tyto údaje zjistí živnostenský úřad sám z příslušného veřejného rejstříku,“ vysvětluje ministr Mládek a dodává: „Zkvalitnění stávající právní úpravy živnostenského podnikání zároveň přispěje k zajištění fungování centrálních registračních míst.“

Společně s ohlášením živnosti nebo s podáním žádosti o koncesi na živnostenském úřadu bude moci podnikatel učinit rovněž podání obsahující údaje požadované v přihlášce k registraci k dani z příjmů nebo k dani silniční. Na stejném místě může podnikatel učinit i podání obsahující údaje požadované v oznámení o změnách registračních údajů vztahujících se k oběma typům daní.

Novela obsahuje úpravu zmocnění pro vydávání tržních řádů a nově sjednocuje překážky provozování živnosti, které navazují na sankční zrušení živnostenského oprávnění.

Ministerstvo novelou zákona vychází vstříc požadavkům podnikatelské i nepodnikatelské veřejnosti a zavádí možnost vydávat na žádost hromadné soubory (sestavy) s aktuálními veřejně dostupnými údaji podnikatelů.

Nabytí účinnosti zákona, kterým dojde ke sladění terminologie živnostenského zákona a dalších právních předpisů, je navrženo – s přihlédnutím k principu jednotné doby nabytí účinnosti právních předpisů vztahujících se na podnikatele – dnem 1. července letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda chce, aby stát odškodňoval poškozené po povinném očkování, rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou

7:34 Vláda chce, aby stát odškodňoval poškozené po povinném očkování, rodná čísla na občanských průkazech zatím zůstanou

Vláda Andreje Babiše na jednání včera schválila návrh nového zákona o náhradě újmy způsobené povinný…