„Mě zajímá protonové centrum zejména za oblast vědy. Jestliže někde takové špičkové pracoviště je, jsem pro, aby se v něm špičková věda dělala, protože takových míst na světě moc není. Pokud se týká jeho medicínského využití, dám na stanovisko pana rektora Univerzity Karlovy jako odborníka,“ řekl při návštěvě protonového centra ministr Marcel Chládek.
Příkladem dobré spolupráce je dětská onkologie v pražském Motole, ze které do pražského protonového centra přicházejí na léčbu nejmenší pacienti. Právě u dětí by měla být protonová terapie v případě léčby ozařováním jasnou první volbou. Dle statistik je tato léčba jasně prospěšná pro asi 100 dětí a Česká republika je tak jedinou zemí na světě, která je schopna zabezpečit nejlepší možnou péči všem potřebným. „Protonová léčba pro děti i dospělé v indikovaných případech má své zastoupení zejména u mozkových nádorů, u nádorů pankreatu a u nádorů, kde je potřeba cílené léčby v rizikových strukturách okolí. Samozřejmě u dětí cílené záření zlepšuje kvalitu života do budoucna,“ reagoval na uvedené skutečnosti rektor UK Tomáš Zima.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Proton Therapy Center