Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek navštívil pražské protonové centrum

18.02.2014 11:13

Praha 18. 2. 2014 – Ministr školství, mládeže a tělovýchovy PhDr. Marcel Chládek, MBA v doprovodu rektora Univerzity Karlovy prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc. navštívil pražské protonové centrum, které již přes rok léčí pacienty z celého světa.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek navštívil pražské protonové centrum
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center
reklama

„Mě zajímá protonové centrum zejména za oblast vědy. Jestliže někde takové špičkové pracoviště je, jsem pro, aby se v něm špičková věda dělala, protože takových míst na světě moc není. Pokud se týká jeho medicínského využití, dám na stanovisko pana rektora Univerzity Karlovy jako odborníka,“ řekl při návštěvě protonového centra ministr Marcel Chládek.

Příkladem dobré spolupráce je dětská onkologie v pražském Motole, ze které do pražského protonového centra přicházejí na léčbu nejmenší pacienti. Právě u dětí by měla být protonová terapie v případě léčby ozařováním jasnou první volbou. Dle statistik je tato léčba jasně prospěšná pro asi 100 dětí a Česká republika je tak jedinou zemí na světě, která je schopna zabezpečit nejlepší možnou péči všem potřebným. „Protonová léčba pro děti i dospělé v indikovaných případech má své zastoupení zejména u mozkových nádorů, u nádorů pankreatu a u nádorů, kde je potřeba cílené léčby v rizikových strukturách okolí. Samozřejmě u dětí cílené záření zlepšuje kvalitu života do budoucna,“ reagoval na uvedené skutečnosti rektor UK Tomáš Zima.

Pražské protonové centrum má již od loňského září uzavřenou dlouhodobou smlouvu s Vojenskou zdravotní pojišťovnou ČR, jejíž klienti tak mají neomezený přístup k nejmodernější léčbě. V Praze se léčí pacienti ze zemí EU, ale i dalších zemí celého světa.  

Padla také otázka na cenu léčby. Třeba u karcinomu prostaty je v raných stádiích cena léčby v protonovém centru až o 100 tisíc levnější, než české pojišťovny běžně proplácejí při ozařování jinou metodou. Platí tak až 350 000,- Kč (RapidArc). Navíc pacienti léčení pomocí protonů mají téměř stoprocentní šanci na zachování potence, nejsou inkontinentní a nemusí se doživotně léčit z nežádoucích vedlejších účinků léčby. Současný proces schvalování léčby však ve svých důsledcích znamená, že do protonového centra musí jako samoplátci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Proton Therapy Center
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda navrhne snížení DPH na ubytování a vstupenky, rozhodla o otevření všech přechodů s Německem a Rakouskem

22:48 Vláda navrhne snížení DPH na ubytování a vstupenky, rozhodla o otevření všech přechodů s Německem a Rakouskem

Pořadatelé sportovních a kulturních akcí a také podnikatelé v ubytovacích službách by mohli ušetřit …