Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přijal od pacientů s ME/CFS pozvání na akci Millions Missing

11.05.2019 9:45

Dne 12. května 2019 se u příležitosti Mezinárodního dne povědomí o nemoci ME/CFS bude již potřetí konat česká akce, která je součástí #MillionsMissing, globální kampaně za rovný přístup k řádné a efektivní zdravotní péči pro lidi s tímto onemocněním.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přijal od pacientů s ME/CFS pozvání na akci Millions Missing
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Pozvání od pacientů na toto setkání letos přijal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který za účastníky zavítá kolem 12. hodiny. Akce proběhne v Praze, nedaleko metra a obchodního centra Chodov, konkrétně u křižovatky ulic Hráského a Roztylská, v čase od 10:00 do 14:00 hodin. Všichni zájemci o toto výjimečné setkání s panem ministrem na téma ME/CFS jsou srdečně zváni.

Myalgická encefalomyelitida (ME), známá též pod kontroverzním názvem syndrom chronické únavy (CFS), je vážné, chronické, multisystémové onemocnění, kterým v České republice trpí cca 40 tisíc lidí. Nemoc postihuje nejvíce dospělé, ale onemocnět mohou i děti a velmi mladí lidé. Tím, že postihuje několik tělesných systémů (zejm. nervový a imunitní), je i mimořádně vysilující. Světová zdravotnická organizace ji zařadila do kategorie neurologických onemocnění (kód G93.3). Přestože ME/CFS trvá mnoho let, často desetiletí, nebo po celý život a vede k těžkému omezení v životě nemocných, informovanost o ní je nízká. Pacienti mají problémy s nalezením lékaře, který by je dokázal správně diagnostikovat a léčit. Od roku 2005 se proto obracejí na Ministerstvo zdravotnictví ČR, ale až současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jim popřál sluchu.

„Dodnes mě mrzí,“ říká Jiří Hromada, který poslal panu ministrovi oficiální pozvánku na tuto osvětovou akci, „že jsem od žádného lékaře dosud neslyšel: „Já Vám věřím, já se Vám pokusím pomoct zmírnit symptomy a dám Vám podpůrnou léčbu.“ Poslouchal jsem naopak zejména slova: „Jste zdravý, nic Vám není, to je divné, to není možné, víc se snažte, nebo máte to psychické a jděte na psychiatrii.“ Existuje mnoho nevyléčitelných nemocí, např. rakovin, kde se aspoň lékaři snaží ulevit pacientům od bolesti. Proč my s ME/CFS nemáme právo na léčbu jako ostatní nemocní? Věřím, že se to nyní konečně změní. Jsem vděčný panu ministrovi, že přijal naše pozvání a také za to, že se již před tím 21. 3. 2019 uskutečnilo o této nemoci nadějné jednání ministerstva s odbornými lékaři za přítomnosti pacientů s ME/CFS.“

Osvětové akce organizované pacienty v rámci kampaně #MillionsMissing se konají současně v dalších téměř 200 městech světa. Zde všude budou k vidění opuštěné páry bot, které se staly jejím symbolem. Boty zde symbolicky zastupují pacienty, kteří na toto setkání nemohou kvůli své nemoci přijít osobně. Každý pár, opatřený krátkým vzkazem od dotyčného pacienta, znamená jeden nemocí zničený život. Na místě budou také k dispozici informační materiály o nemoci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj opět ocenil učitele. Akce se uskutečnila po dvouleté koronavirové pauze

22:33 Liberecký kraj opět ocenil učitele. Akce se uskutečnila po dvouleté koronavirové pauze

Již poosmnácté Liberecký kraj pod záštitou náměstka hejtmana Dana Ramzera uspořádal slavnostní setká…