Ministři financí EU jednomyslně schválili návrh na plošný reverse charge

02.10.2018 12:53

Dne 2. října 2018 se v Lucemburku uskutečnilo pravidelné zasedání Rady ministrů financí a hospodářství zemí EU (ECOFIN). Českou delegaci vedla ministryně financí Alena Schillerová. Nejdůležitějším bodem pro ČR byl návrh na plošný reverse charge, jehož zavedení je vládní prioritou od června 2014.

Ministři financí EU jednomyslně schválili návrh na plošný reverse charge
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Návrh byl jednomyslně schválen, což pro ČR představuje zcela ojedinělý úspěch v oblasti evropských politik. Dosažení shody o plošném reverse charge je završením čtyř a půlleté práce, při níž bylo třeba uskutečnit desítky jednání a intervencí na všech úrovních.

„Poprvé od doby, kdy je ČR členem EU, se podařilo přesvědčit Komisi, aby předložila návrh, který je pro nás klíčový. Jednání o něm jsme úspěšně dotáhli a ČR ukázala, že umíme prosadit svojí prioritu i proti lišícím se názorům institucí i členských států. Nakonec se podařilo najít kompromis přijatelný pro všechny, za což jsme vděční i rakouskému předsednictví,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. „Návrh na plošný reverse charge je pro ČR mimořádně důležitý. Je nutný pro ještě lepší výběr DPH v krátkém horizontu,“ dodala ministryně financí.

Ministři se v rámci jednání věnovali i dalším návrhům týkajícím se daně z přidané hodnoty a byli seznámeni s novou iniciativou v oblasti praní špinavých peněz, zejména pokud jde o posílení role Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) tak, aby hrál výraznější úlohu v dohledu nad finančním sektorem. Ministři financí se rovněž shodli na společné pozici EU na nadcházející zasedání skupiny G20 a orgánů Mezinárodního měnového fondu. V neposlední řadě se diskutovalo o výsledcích tzv. evropského semestru v roce 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic a SNCF Réseau uzavřely novou smlouvu o spolupráci při přípravě VRT

16:09 Správa železnic a SNCF Réseau uzavřely novou smlouvu o spolupráci při přípravě VRT

Správa železnic pokračuje v úspěšné spolupráci s francouzskými státními drahami na projektu vysokory…