Ministři obrany EU o dopadech COVID-19 na oblast bezpečnosti

07.04.2020 20:27

V pondělí 6. dubna se uskutečnila videokonference ministrů obrany členských států EU k dopadům COVID-19 na oblast bezpečnosti a obrany. Ministra obrany ČR Lubomíra Metnara, který se ve stejném čas účastnil jednání vlády, zastupoval jeho náměstek Radomír Jahoda.

Ministři obrany EU o dopadech COVID-19 na oblast bezpečnosti
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Ministři v úvodu diskutovali roli ozbrojených sil při zvládání pandemie a shodli se, že ministerstva obrany a ozbrojené síly mohou při zvládání krize významnou měrou posílit civilní orgány. Náměstek Jahoda informoval, že i české ozbrojené síly aktivně přispívají k úspěšnému zvládnutí pandemie: „Každý den tisíc příslušníků české armády asistuje civilním orgánům v boji s COVID. Vojáci pomáhají Policii ČR při kontrole hraničních přechodů, zajišťují doručení zdravotnického materiálu a ochranného vybavení do regionů a zdravotnických zařízení či pomáhají s repatriací občanů EU ze zahraničí."

Dalším bodem jednání byl dopad pandemie na mise a operace EU. Ministři vyjádřili přesvědčení, že i přes probíhající krizi je důležité, aby mise a operace EU nadále pokračovaly v plnění zadaných úkolů. Současně však musí být zajištěna bezpečnost a zdravotní ochrana našeho personálu a vojáků.

Ministři dále zdůraznili potřebu úzké spolupráce s NATO i s OSN. Již nyní je zřejmé, že do budoucna bude klíčové adaptovat obranné iniciativy EU na podobné budoucí krize. Závěrem videokonference ministři apelovali na vzájemnou solidaritu, úzkou koordinaci a výměnu informací při realizaci jednotlivých opatření pro zvládnutí krize a zejména na jednotu EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Prodej šesti pozemků na Ostravsku přinesl více než 500 000 korun

22:54 ÚZSVM: Prodej šesti pozemků na Ostravsku přinesl více než 500 000 korun

ÚZSVM v Ostravě prodal přímým prodejem šest pozemků za celkovou částku 530 000 Kč. Šest sousedních p…