Moderní metody analýzy zdravotnických dat povedou k efektivnějšímu záchytu civilizačních chorob

24.02.2020 15:01

Dle údajů Mezinárodní diabetické federace (International Diabetes Federation) bylo v roce 2019 celosvětově 463 milionů dospělých osob (20-79 let) s diabetem. Jeden ze dvou (celkem 232 milionů) přitom o své diagnóze vůbec neví.

Moderní metody analýzy zdravotnických dat povedou k efektivnějšímu záchytu civilizačních chorob
Foto: ČPZP
Popisek: Diabetes - ilustrační foto

Vysoký počet diabetiků vykazuje také Česká republika. Dle údajů ÚZIS se s cukrovkou aktuálně léčí více než milion osob, přičemž další dvě až tři procenta populace zatím ani netuší, že toto onemocnění má. Většině nemocných (90 %) je diagnostikován diabetes 2. typu, kterému by bylo možné při včasném záchytu předejít, respektive vhodnými opatřeními zmírnit jeho dopad na zdravotní stav pacienta. Podobná situace je například i u kolorektálního karcinomu, kde byla ČR dlouho mezi zeměmi s nejčastějším výskytem tohoto onemocnění. V současnosti v Česku běží několik projektů, které na základě analýz zdravotnických dat pacientů umí identifikovat tzv. rizikové pacienty. Mezi nejkomplexnější patří platforma Zdravel, která prostřednictvím vysoce pokročilých eHealth analytických nástrojů odhalí pacienty se zvýšeným rizikem výskytu kolorektálního karcinomu, diabetu včetně jeho přidružených onemocnění, a dalších civilizačních chorob. Včasné odhalení nemoci může přitom mnoha pacientům život prodloužit, či dokonce zachránit.

Hlavním cílem je zlepšení zdraví pacienta

Ideální situace, kdy by měl lékař přehledně a jednoduše dostupné všechny zdravotnické informace o svém pacientovi a znal chorobopis všech svých pacientů, by posunula zdravotní péči o notný kus dopředu. Dostupnost zdravotnických informací je v dnešní době pouze otázkou využití vhodných technologických řešení, které by byly legislativně zakotveny. Přičemž obojí je řešitelné. O zajištění potřebných informací pro lékaře se mohou postarat vysoce pokročilé analytické metody v kombinaci se čtením nestrukturovaného textu. Vyvinuté technologické řešení za lékaře projde všechna dostupná zdravotnická data a identifikuje možná rizika.

„Základním stavebním kamenem platformy Zdravel je, že sama o sobě umožňuje lékařům spolupracovat a sdílet informace o pacientovi napříč specializacemi přehlednou formou. Snižuje jejich administrativní zátěž, podporuje je v léčení a zefektivňuje i samotnou léčbu. Zdravel lékaři strukturovaně roztřídí data a nabídne mu komplexní pohled pro rozhodnutí o vhodném léčebném postupu. Lékař tak má k dispozici ve zlomku času klíčová zdravotnická data a má i více prostoru na samotnou léčbu svých pacientů,“ uvádí Martin Wagner, generální ředitel projektu Zdravel a dodává: „Práce s daty je v dnešní digitální době nezbytností. Aplikace, které nad platformou budujeme, umožňují Identifikaci rizikových pacientů a návrh jejich dispenzarizace například u kolorektálního karcinomu, prediabetu, dyslipidemie, astmatu, osteoporózy a dalších nemocí. Pro nemocnice nacházíme pacienty s podezřením na nozokomiální nákazu, hlídáme vhodnost medikace centrovou léčbou, přinášíme jednoduchá řešení pro telemedicínu a mnoho dalších služeb.“

Strojová interpretace zdravotnických dat: menší chybovost než u člověka

Projekt Zdravel funguje v České republice od roku 2017. Jeho aplikace zefektivňují zdravotnický systém analýzou dostupných zdravotnických dat, v nichž je velké množství informací, ale není v lidských silách je zpracovat a využít pro zvýšení kvality lékařské péče. Zdravel ke zpracování dat z nemocničních a ambulantních informačních systémů i dalších zdrojů využívá vysoce pokročilý nástroj HarveyX, který umí pracovat se strukturovaným i nestrukturovaným textem. Mimo jiné dokáže identifikovat relevantní slova a slovní spojení včetně zkratek ve volném textu, rozpoznat kontext daných slov, spojit informace extrahované z volného textu s informacemi ze strukturovaných dat a zvýraznit data, která mohou lékaři pomoci v léčení. „Kromě významné časové úspory je výhodou strojového zpracování zdravotnických dat také výrazně menší chybovost než u člověka. Naše dlouhodobé testování ukázalo, že náš software vygeneruje vždy výrazně méně chyb než člověk, protože přesnost lidského mozku ovlivňuje únava, stres i jiné negativní faktory,“ dodává Wagner. Na systému HarveyX je také vystavěna aplikace Epidis pro automatizované vyhledávání suspektních pacientů s nozokomiální nákazou, kterou Zdravel nabízí nemocnicím ve spolupráci se společností Hartmann-Rico.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

19:15 Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

Protože se k našemu rozhodnutí uspořádat veřejnou sbírku na restaurování Památníku dětských obětí vá…