Moravská zemská knihovna ocení nejlepší komunitní knihovny Jihomoravského kraje roku 2018

17.11.2018 17:45

V úterý 20. listopadu 2018 převezme na slavnostním setkání knihoven a zastupitelů obcí Jihomoravského kraje v Moravské zemské knihovně v Brně pět nejlepších knihoven ocenění Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2018 jako vyjádření uznání za vynikající práci při rozvoji komunitního života obce, jehož se knihovna stala neodmyslitelnou součástí, a za nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb.

Moravská zemská knihovna ocení nejlepší komunitní knihovny Jihomoravského kraje roku 2018
Foto: mzk.cz
Popisek: Moravská zemská knihovna - logo
reklama

Z oceněných knihoven získá jedna knihovna prestižní cenu TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2018. Akce se koná za podpory krajského úřadu Jihomoravského kraje.Úvodní slovo pronese ředitel MZK v Brně prof. Tomáš Kubíček spolu se zástupcem kraje – radním za oblast kultury a památkové péče, Ing. Tomášem Soukalem. Ceny pro knihovny převezmou ředitelé oceněných knihoven a zástupci zřizovatelů.

Síť veřejných knihoven v České republice patří i v mezinárodním měřítku mezi uznávaný kulturní fenomén, takřka v každé obci nacházíme veřejné knihovny jako dědictví první republiky, přičemž knihovny se nemalou měrou podílely na průběhu letošních oslav ke 100. výročí vzniku Československa. Od doby vydání prvního knihovního zákona v roce 1919 prošly výraznou proměnou od pouhých půjčoven ve vyhledávaná a oblíbená kulturní, vzdělávací, informační a společenská centra. Podpořit trend proměny knihoven napomáhající rozvoji komunitního a občanského života a podporující zájem obyvatel o svoje město či obec přichází Moravská zemská knihovna v Brně novým oceňováním knihoven kladoucím důraz na jejich význam jako míst, která spojují a rozvíjejí. Spojují obyvatele a instituce v místě, rozvíjejí vztahy, spolupráci, zájem participovat na budoucnosti místa, kde žijeme.

Slavnostní akce se koná za podpory krajského úřadu Jihomoravského kraje. Osobní záštitu převzal hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek: „S potěšením sleduji každoroční zájem obcí o modernizaci svých knihoven. Více jak 12 milionů korun, které od roku 2016 kraj obcím poskytl prostřednictvím dotačního titulu Obecní knihovny, má pozitivní dopad na modernizaci prostor a vybavení knihoven právě v těch nejmenších obcích. Oceňování komunitních knihoven tak vnímám jako viditelný přínos těchto dotací, které napomáhají rozvoji kulturního a společenského života v obcích Jihomoravského kraje."

Jak připomněl prof. Tomáš Kubíček„příští rok oslavíme sté výročí vzniku systému veřejných knihoven, Podle tzv. Masarykova zákona musela každá politická obec zřídit knihovnu, která bude přístupna všem obyvatelům. Nejdůležitější nástroj demokratizace prvorepublikové společnosti byl na světě. A tím i jedna z významných funkcí knihoven – kultivace občanské společnosti a vytváření prostoru, v němž je možné se potkávat nad společnými tématy. A to je to, co máme na mysli, když mluvíme o komunitní roli knihoven. Jak důležitá je, o tom svědčí i onen nejdemokratičtější zákon první republiky – zákon o veřejných knihovnách.“

Slavnostní setkání knihoven Jihomoravského kraje spojené s jejich oceňováním probíhá jako důležitá součást aktivit Moravské zemské knihovny v rámci výkonu regionálních funkcí na území Jihomoravského kraje. Financování regionálních funkcí zajišťuje z prostředků svého rozpočtu Jihomoravský kraj.

Pozvánku s programem naleznete ZDE.

V rámci hudebního programu vystoupí žáci ZUŠ Brno Vranovská, příspěvková organizace, pod vedením Mgr. Bronislavy Schoříkové.

Kdy:
20. listopadu 2018, v 10:00

Kde:
Konferenční sál Moravské zemské knihovny v Brně (foyer/přízemí), Kounicova 65a, Brno

Co:
Slavnostní setkání spojené s oceněním Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2018 a TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2018

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Znojmo: Důležité je zachovat pacientům po úraze soběstačnost

22:31 Nemocnice Znojmo: Důležité je zachovat pacientům po úraze soběstačnost

V případě tříštivých zlomenin lokte je mnohdy jediným možným řešením implantace kloubní náhrady, kte…