Moravskoslezský kraj: Handiccpovaným a maminkám s kočárky bude pomáhat Euroklíčenka

27.06.2019 10:57

Euroklíčenka je aplikace pro chytré telefony, která poradí vozíčkářům nebo maminkám s kočárkem, kde najdou bezbariérová zařízení. Euroklíčenka uživatele navede k bezbariérovým toaletám, výtahům nebo přebalovacím pultům. Tento projekt vznikl ze spolupráce spolku Síť pro rodinu se studenty Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Moravskoslezský kraj: Handiccpovaným a maminkám s kočárky bude pomáhat Euroklíčenka
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj
reklama

Euroklíčenka navádí k zařízením opatřeným eurozámkem, která jsou dostupná pomocí euroklíčů. Ty mají k dispozici lidé se sníženou schopností pohybu, tedy osoby s handicapem a rodiče s dětmi do tří let. Euroklíče je možné získat u Národní rady osob se zdravotním postižením nebo u organizace Síť pro rodinu. 

Aplikaci vytvořili studenti katedry informatiky a počítačů Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. „Na tom všem bylo dobré, že to nebyla jen teorie, ale mohli jsme vytvořit něco pro praxi, co třeba může pomáhat lidem. A navíc i s využitím nových technologií,“ řekl student oboru Informační systémy Jiří Pelleš. Dodal, že tým, který euroklíčenku vytvářel, v budoucnu nevylučuje rozšíření aplikace o další funkce.

„Jsem ráda, že to pro studenty nebyl jen nějaký studijní úkol, ale hodně tím žili a přicházeli sami s vylepšeními. Celkově byl vývoj hodně rychlý, a navíc se nám dařilo zapracovávat také všechny možné podněty. Teď už jen doufám, že aplikace bude pomáhat naplno rodinám s dětmi, seniorům i zdravotně postiženým,“ poznamenala koordinátorka Sítě pro rodinu pro Moravskoslezský kraj Lenka Polášková. 

Aplikaci EuroKlíčenka pro mobilní telefony s platformami Android a iOS si mohou uživatelé Euroklíčů stáhnout v App Store  a v Google Play. 

„Jsme rádi za každý krůček, který zlepší život lidem s postižením. Důležitá je pro nás i podpora mladých rodin. Moravskoslezský kraj se proto zapojil do projektu Ministerstva práce a sociálních věcí Krajská rodinná politika, intenzivně se zaměřujeme na rozvoj programů na podporu rodin. Podporujeme rodinná centra v regionu, nabízíme Rodinné pasy, ale také spolupracujeme se Sítí pro rodinu. Rád bych této organizaci i studentům Ostravské univerzity za euroklíčenky poděkoval,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

22:54 Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrekonstruoval nevyužívané prostory bývalé …