Moravskoslezský kraj: Města a obce ušetří za plyn

30.06.2017 12:02

Moravskoslezský kraj opět nakupoval na Českomoravské komoditní burze Kladno zemní plyn pro příští rok. Tentokrát se k nákupu pro celou korporaci, tedy krajský úřad a více než dvě stovky krajských příspěvkových organizací, připojilo několik měst a obcí z regionu. A výrazně ušetřily.

Moravskoslezský kraj: Města a obce ušetří za plyn
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj
reklama

Zemní plyn bude Moravskoslezskému kraji příští rok dodávat akciová společnost Pražská plynárenská. V maloodběru kraj za megawatthodinu zaplatí 443 korun, ve středním odběru ho megawatthodina bude stát 433 korun.

„Tím, že už od roku 2010 jako jeden z prvních krajů v republice nakupujeme na komoditní burze a v takovém objemu, dokážeme se dostat na příznivé ceny. Kladenská komoditní burza je místem, kde se dlouhodobě koncentruje poptávka i nabídka dodávek energií a panuje tu proto silně soutěžní prostředí. Pro dodavatele je výhodné, že se nemusí zabývat zbytečnou administrativou a může se soustředit na samotný obchod v obchodním systému burzy. Kupující tu téměř jistě nakoupí za nejnižší možnou cenu,“ uvedl náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Nákupy energií na komoditní burze pro Moravskoslezský kraj zajišťuje jeho krajský úřad. K zavedení standardů korporátního řízení a přijetí koncepce poskytování sdílených služeb přistoupil jako jeden z prvních krajů v České republice před třemi lety. Letos poprvé se v rámci pilotního projektu do společné aukce přidala města Bílovec, Frýdek-Místek a obec Slatina na Novojičínsku. A bylo to pro ně velmi výhodné.

„Kdyby městské a obecní úřady nakoupily zemní plyn za současné ceny samostatně, každý jen pro sebe, vyšlo by je to o více než milion korun dráž. Bílovec meziročně ušetřil přes 200 tisíc korun, Slatina přes 60 tisíc a Frýdek-Místek více než 780 tisíc korun. Opět se ukázalo, že jde v současnosti o nejefektivnější formu realizace veřejné zakázky na dodavatele energií, účinný způsob, jak snížit provozní náklady,“ konstatoval ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Přístav ve Veselí nad Moravou přivítá veřejnost 29. května

14:28 Ředitelství vodních cest: Přístav ve Veselí nad Moravou přivítá veřejnost 29. května

Na novém vyhlídkovém mole v laguně Baťova kanálu byla podepsána smlouva mezi městem Veselí nad Morav…