Moravskoslezský kraj: Muzeum Těšínska hostí národní zahájení Festivalu muzejních nocí

18.05.2022 11:48 | Tisková zpráva

Muzeum Těšínska se zhostilo příprav letošního Národního zahájení XVIII. ročníku Festivalu muzejních nocí. Akce se uskuteční 20. května, program pro veřejnost začíná v 18 hodin v Historické budově Muzea Těšínska a na dalších více než 30 místech na obou stranách řeky Olše, v Českém i polském Těšíně.

Moravskoslezský kraj: Muzeum Těšínska hostí národní zahájení Festivalu muzejních nocí
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

„Festival muzejních nocí se za léta své existence stal velmi oblíbeným. I letos je jeho součástí několik akcí v Moravskoslezském kraji. Upozornit mohu na Mendelovskou muzejní a galerijní noc v Novém Jičíně (ZDE), akce v Galerii výtvarného umění v Ostravě a na frýdeckém zámku nebo na Muzejní noc v Muzeu nákladních automobilů Tatra (ZDE), která se v Kopřivnici uskuteční 3. června. Velmi mě těší, že se letos národní zahájení Festivalu muzejních nocí koná právě v našem Muzeu Těšínska. Připravený je opravdu bohatý program, do kterého se v Českém Těšíně zapojila řada kulturních institucí, kostely, ale i pivovar nebo kavárna,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Ve spolupráci s Muzeem Těšínska se Muzejní noci v Českém Těšíně účastní Těšínské divadlo, městská knihovna, kavárna Avion, katolický a evangelický kostel, dobrovolní hasiči, diakonické a vzdělávací centrum, bude zpřístupněna původní budova Prochaskovy tiskárny nebo radnice. V polském Těšíně se do Muzejní noci zapojilo Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Zámek Cieszyn, knihovna, pivovar, divadlo, archiv a spousta dalších. Vstup do všech objektů zdarma.

„Muzejní noc zahájíme přesně v 18 hodin před hlavním vchodem do Historické budovy symbolickým výstřelem z repliky historického děla, poté nás čeká vystoupení Folklorního souboru Slezan. Celá budova i dvůr se budou hemžit řemeslníky a živnostníky provozující svůj um v 17.–19. století. Zájemci budou moci prohlédnout muzejní knihovnu a běžně nepřístupný depozitář v podzemí. Samozřejmostí jsou komentované prohlídky expozice,“ nastínil program Muzejní noci ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

Organizace Festivalu muzejních nocí se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, a. s., ve spolupráci s ministerstvem kultury a dalšími subjekty. Festival zastřešuje aktivity muzeí a galerií, které návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a aktuálních výstav nabízí řadu doprovodných programů. Do letošního ročníku pořádaného ve dnech 20. května až 11. června se přihlásilo rekordních 592 institucí ve 176 městech.

Bližší informace najdete ZDE a ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ podpořila nákup nového vybavení pro SDH Račice nad Trotinou

17:05 Nadace ČEZ podpořila nákup nového vybavení pro SDH Račice nad Trotinou

Nadace ČEZ podpořila Dobrovolné hasiče v Račicích nad Trotinou částkou 150 tisíc korun. Dobrovolníci…