Moravskoslezský kraj: Umělci s handicapem dostali cenu hejtmana

02.12.2021 10:57 | Tisková zpráva

Cena hejtmana Moravskoslezského kraje pro umělce s hendikepem je udělována od roku 2004. Ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě oceňuje hendikepované umělce za jejich tvorbu, ať už ve výtvarné či jiné oblasti. Kvůli pandemii koronaviru se slavnostní udílení cen konalo v komorním duchu bez doprovodného programu a výstavy.

Moravskoslezský kraj: Umělci s handicapem dostali cenu hejtmana
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

„Umění je pro hendikepované jedním ze způsobů, jak se mohou podělit se svým osudem. Mohou vyjadřovat, co cítí, co je těší nebo z čeho mají obavy. Vznikají tak zajímavá a mnohdy hodnotná díla, která si zaslouží pozornost. Zdravotní postižení se v našem kraji týká zhruba desetiny občanů. Naší povinností je snažit se tyto lidi podpořit a pomoci jim, aby se cítili plnohodnotnou součástí naší společnosti. I proto v roce 2004 vznikl dokument Moravskoslezský krajský plán vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že Ceny hejtmana pro umělce s hendikepem jsou udělovány u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených.

„Je velká škoda, že se letos kvůli covidu nemůže konat výstava Svět kolem nás. V předchozích letech na ní mohli návštěvníci galerie vidět nejen díla, která dostala cenu, ale i další výtvory, které vznikly v rámci dílen a workshopů určených právě pro lidi, kterým život ovlivňuje hendikep. Projekt Svět kolem nás, na kterém spolupracuje řada neziskovek, finančně podporuje Moravskoslezský kraj,“ řekl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka, který ocenění osobně předával.

Projekt Svět podle nás umožnil v roce 2021 lidem s různým typem zdravotního hendikepu pravidelné vzdělávání v oblasti umění, ke kterému mají jinak omezený přístup. V rámci projektu se v prostorách Domu umění, nebo ve spolupracujících organizacích, uskutečňovaly pravidelné výtvarné dílny, muzikoterapie a terapie zpěvem pro dospělé s postižením zraku a dospělé s duševním, mentálním a kombinovaným postižením. Během letošního roku se uskutečnilo více než 25 výtvarných dílen, 28 muzikoterapeutických dílen a 10 terapií zpěvem.

„Problematika hendikepu je pro Galerii výtvarného umění v Ostravě nesmírně důležitá. Lidem s hendikepem se s podporou Moravskoslezského kraje intenzivně a opakovaně věnujeme už mnoho let. Z důvodu jarního uzavření Domu umění pro veřejnost a kvůli protiepidemickým opatřením v průběhu roku však byla letos četnost dílen značně omezena,“ prozradil ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza, který komorním oceňováním v ostravském Domě umění provázel.

Anketa

Necháte/nechali byste očkovat své malé dítě proti covidu-19?

12%
84%
hlasovalo: 42813 lidí

Ocenění

Cena hejtmana Moravskoslezského kraje pro umělce s hendikepem:

  1. místo: Tereza Muroňová za zpěv a hru na klávesy (finanční ocenění 25 tisíc korun)
  2. místo: Jiří Kolúch za obraz „Bílá Opava“ (finanční ocenění 15 tisíc korun)
  3. místo: Milan Hyžík za obraz „Kůň“ (finanční ocenění 10 tisíc korun)

Čestné uznání:
Jiří Matoušek za sérii obrazů „Roční období s enkaustikou“
Stanislav Ryšánek za obraz „Papoušci v přírodě“

Tereza Muroňová studuje 2. ročník Střední školy prof. Zdeňka Matějčka ve třídě pro studenty se speciálními vzdělávacími potřebami. Její vášní je hudba, ať už je to poslech, zpěv či hraní na klávesy. Ke kvadruspastickému postižení všech čtyř končetin má spoustu přidružených diagnóz. Je ale nezdolná a má chuť stále poznávat nové věci. Kromě umění se věnuje lyžování na monoski, ale má i holčičí záliby, jako je móda nebo líčení.

Jiří Kolúch se na svět dívá pouze jedním okem, a i to je od jeho třiceti let značně poškozené. Jeho ateliérem je kuchyň, tvořit může pouze ve chvílích, kdy do ní svítí slunce. Olejomalbou se zabývá již dvacet let. Je samouk, nikdy nenavštěvoval žádný kurz malování. Jeho oblíbeným tématem jsou vodní toky, v nichž se soustředí hlavně na proměnlivou vodní hladinu. Ta je znázorněna i na jeho oceněném díle Bílá Opava (plátno 90 x 110 cm). Jeho díla byla na několika výstavách, k vidění jsou například i na webu Galerie umění PP (ZDE).

Milan Hyžík je klientem SANTÉ Havířov – centra ambulantních a pobytových sociálních služeb. Kromě malby balakrylem (oceněné plátno „Kůň“, 50 x 70 cm) se věnuje i technice linorytu. Ve volném čase chodí na dlouhé procházky, ve stacionáři se rád věnuje sportu, stolnímu tenisu, fotbalu nebo plavání. Také rád sleduje cestopisy, sportovní akce nebo hudební pořady v televizi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Odvolání ředitele FN Královské Vinohrady Petra Arenbergera

22:30 Ministerstvo zdravotnictví: Odvolání ředitele FN Královské Vinohrady Petra Arenbergera

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pátek odvolal z funkce ředitele Fakultní nemocnice Královské…