Moravskoslezský kraj: V Dolních Vítkovicích vznikne Jantarová galerie slávy

27.02.2019 16:14

Druhý ročník udílení Moravskoslezských kulturních Cen Jantar vyvrcholí galavečerem v ostravské Multifunkční aule Gong, který se uskuteční v neděli 3. března 2019. Stejně jako loni i letos převezmou sošky vítězové šestnácti kategorií napříč různými uměleckými obory. Letošní novinkou galavečera, nad kterým převzal záštitu Moravskoslezský kraj, bude udělení dvou cen za celoživotní dílo.

Moravskoslezský kraj: V Dolních Vítkovicích vznikne Jantarová galerie slávy
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj
reklama

„Těší mě, že máme v Moravskoslezském kraji tolik mimořádně talentovaných osobností, které se dokázaly umělecky prosadit nejen v našem regionu, ale také v celé České republice i v zahraničí. Cením si jejich nadání, jsem proto rád, že Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar vznikly. Jejich prostřednictvím tak můžeme našim umělcům projevit uznání za jejich práci a poděkovat jim,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo. Věří, že i letos se budou na galavečeru všichni návštěvníci dobře bavit. „Kultura má nezastupitelné místo v životě každého z nás a to je také důvod, proč Moravskoslezský kraj každoročně navyšuje finanční podporu této oblasti, v posledních třech letech dokonce o více než 160 procent, a chce v tom i nadále pokračovat,“ dodal náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

První ročník Cen Jantar měl minulý rok pozitivní ohlas na kulturní scéně Moravskoslezského kraje. Spojit slavnostní vyhlašování cen s kulturním programem připraveným jen pro tuto příležitost se ukázalo jako správná volba.

„Po skončení loňského ročníku se nás řada lidí ptala, proč kromě výročních cen nevyhlašujeme i ceny za celoživotní dílo. Tyto názory nebyly ojedinělé. Proto jsme se rozhodli, že každý rok udělíme i jednu nebo dvě ceny pro umělce, kteří svou celoživotní tvorbou nejen překročili hranice Moravskoslezského kraje i České republiky, ale jejichž tvorba se stala součástí našeho národního kulturního dědictví. Kteří dva umělci si tuto cenu převezmou, se dozví diváci až na galavečeru,“ říká Aleš Honus, iniciátor Cen Jantar a šéfredaktor kulturního deníku Ostravan.cz.

Stejně jako vítězové výročních cen, také laureáti cen za celoživotní dílo obdrží skleněnou sošku, jejíž autorkou je renomovaná ostravská sochařka Šárka Mikesková. Nebude to jediné ocenění pro tyto umělce.

„Vzhledem k tomu, o jak významné osobnosti se jedná, rozhodli jsme se ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi založit jakousi Jantarovou galerii slávy, a to přímo v někdejším industriálním srdci Ostravy. V tuto chvíli přemýšlíme o možnostech, jakým způsobem budou významní umělci, kteří letos i v budoucnu získají Cenu Jantar za celoživotní dílo, v Ostravě zvěčněni. Naším cílem je odkaz těchto osobností symbolicky připomenout na Vysoké peci číslo 1, která je nejvyšším dostupným místem na území krajské metropole,“ dodal Aleš Honus.

„Ceny Jantar nasadily prvním ročníkem vysokou laťku. Jsme velice rádi, že se letošní ročník bude opět konat v centru Dolních Vítkovic a že organizátoři přicházejí s novými nápady, jak projekt s areálem propojit. Těšíme se na jedinečný večer plný kultury a překvapivých momentů,“ říká ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Ceny Jantar se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, který akci letos finančně podpořil 800 tisíci korunami. Rozdány budou v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Nominace v jednotlivých kategoriích byly vyhlášeny v březnu. Veškeré informace jsou dostupné na webových stránkách projektu www.cenyjantar.cz.

Galavečer s vyhlášením výsledků se uskuteční 3. března v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer jsou pozvaní všichni nominovaní a zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje.

Program, který je exkluzivně připraven pro tuto příležitost, bude přístupný i pro veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, klavírista Tomáš Kačo, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek, sbor Permoník a další umělci. Doprovázet je bude dvacetičlenný orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Žídka.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obránci zvířat: Poslanci ANO potopili zákaz klecových chovů slepic, Babiš čelí veřejné výzvě

9:15 Obránci zvířat: Poslanci ANO potopili zákaz klecových chovů slepic, Babiš čelí veřejné výzvě

Klíčovým zemědělským výborem neprošel pozměňovací návrh, který by umožnil úplný zákaz klecových chov…