Moravskoslezský kraj: Výtěžek z benefiční akce podpoří ty, kteří se doma starají o své blízké

16.5.2022 3:02 odp. | Tisková zpráva

Třetí ročník akce SPOLU RUKU V RUCE nalákal tuto sobotu 14. května přes dva tisíce návštěvníků. Pobavili se, dozvěděli se o důležitosti neformální péče a přispěli na dobrou věc. Moravskoslezský kraj z výtěžku z akce podpoří dvě svépomocné skupiny, které sdružují neformální pečovatele. Celkem 100 tisíc korun bude rozděleno mezi spolky ANGELMAN CZ a TANDEM DUHA.

Moravskoslezský kraj: Výtěžek z benefiční akce podpoří ty, kteří se doma starají o své blízké
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

„Že je lidem s postižením nebo vážnou nemocí nejlépe doma, je prostý fakt. Nemusíme nad tím koumat ani diskutovat. Ani nejkvalitnější sociální zařízení či nejmodernější nemocnice nemůže nahradit bezpečí domova, péči a blízkost rodiny nebo atmosféru soukromí a naprosté důvěry. Hluboce obdivuji všechny, kteří se rozhodli takovou domácí neformální péči svým blízkým poskytnout. Je to totiž neskutečně náročná činnost, která mnohdy vyžaduje nepřetržitou pozornost a nasazení, ale i fyzické a psychické síly. Rádi bychom k tomuto způsobu péče motivovali co nejvíce lidí, věřím, že naše akce Spolu ruku v ruce k tomu přispěla,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že se sobotní akce zúčastnilo přes 2200 návštěvníků, kteří dohromady přispěli téměř 50 tisíc korun. Tuto částku kraj zdvojnásobí a zaokrouhlí na 100 tisíc korun, které dostanou svépomocné skupiny sdružující pečovatele o blízkou osobu s postižením.

Příspěvek od kraje tak získá TANDEM DUHA, spolek rodičů a učitelů pečujících v domácím prostředí o mládež se zdravotním postižením. Druhým podpořeným spolkem je ANGELMAN CZ.

„Angelmanův syndom je velmi vzácná genetická vada, v republice ji má asi čtyřicet osob. Všechny zkušenosti a poznatky, které spolu pečující o této nemoci sdílejí, jsou tak důležité i pro lékaře a odborníky, kteří se touto genetickou vadou zabývají. Tyto informace jsou užitečné i pro příslušná sociální zařízení, rehabilitační centra nebo školská zařízení. Krajský příspěvek spolek využije na organizaci letošního dvoudenního setkání, na kterém pečující sdílí zkušenosti, vzájemně se podporují i povzbuzují a také pomáhají rodinám nově diagnostikovaných. Této akce se s přednáškami nebo workshopy zúčastní také lékaři, genetici, terapeuti nebo například psychologové,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a vysvětlil, že Angelmanův Syndrom se vyznačuje poruchami rovnováhy, koordinace, těžkou mentální retardací, absencí řeči, poruchami spánku, epilepsií.

Třetí ročník akce Spolu ruku v ruce, které se koná pod záštitou náměstka hejtmana kraje Jiřího Navrátila, uspořádal Moravskoslezský kraj 14. 5. v ostravském Trojhalí Karolina. Na akci vystoupili kapela DESmod, Sebastian nebo například bubenický soubor Rytmy. Zájem vzbudily exhibice SLACK SHOW i následný workshop. Návštěvníci měli možnost se aktivně zapojit i v rámci doprovodného programu připraveného ze strany sociálních služeb a zdravotnické školy a na vlastní kůži si vyzkoušet, jak se cítí člověk se sníženou soběstačností. Také se mohli dozvědět o neformální péči a jejich přínosech a dopadech. Atmosféra byla úžasná, v prostorách Trojhalí byl slyšet dětský smích a celá akce se nesla v přátelském duchu.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jak zabráníte vzniku ukrajinských ghet?

Co když tu vznikne stejný problém jako s romskými ghety, který neumí stát vyřešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: V Praze platí od 8. srpna do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

17:18 MHMP: V Praze platí od 8. srpna do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, platí…