Mrazy poškodily trvalé kultury na zkušebních stanicích ÚKZÚZ

30.04.2017 13:30

Chladné počasí posledních dní, které doprovázely minulý týden i mrazy, bohužel opět poškodilo porosty trvalých kultur na zkušebních stanicích ÚKZÚZ.

Mrazy poškodily trvalé kultury na zkušebních stanicích ÚKZÚZ
Foto: ukzuz.cz
Popisek: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský - logo

Předchozí skoro letní teploty povzbudily vegetaci a většina ovocných druhů byla na jihomoravských stanicích již v květu. Kritická noc byla ze čtvrtka na pátek. Na nejvýznamnější ZS pro ovoce v Lysicích na Blanensku, kde bylo až -4,5 °C, byly poškozeny květy třešní z 90%, květy višní a vlašského ořešáku z 50%. Poškození ostatních druhů je cca 20 – 30 %.

V Lednici na Moravě jsou poškození největší (-2,6 °C ) zejména na meruňkách a broskvích (100%). Výsledky registračních zkoušek nových odrůd však nebudou ohroženy. Dále zde byly poškozené i velmi rané brambory, které již začaly vzcházet - cca 1/3 pokusu. Ostatní pokusy jsou zde po chladovém šoku, ale bez poškození porostů (mák, kmín, světlice a řepa).

V Oblekovicích na Znojemsku mráz dosáhnul cca - 1,5 °C a zde byly škody nejmenší. Z preventivních opatření se v Oblekovicích (a částečně i v Lysicích) osvědčilo noční rosení nových výsadeb révy vinné, kde hrozilo spálení mladé rašící révy mrazem, dále zakrývání stromů a obalování větví netkanou textilií a zahřívání meziřadí sadu pálením slámy.

Do budoucna budeme muset bohužel s jarními extrémními výkyvy teplot, které jsou dopadem klimatické změny, počítat a vybavit stanice protimrazovou ochranou, kterou však ovocnářská a vinohradnická praxe teprve ověřuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pošta: Zpráva o společenské odpovědnosti České pošty za rok 2020

18:33 Česká pošta: Zpráva o společenské odpovědnosti České pošty za rok 2020

Česká pošta uveřejnila na svých webových stránkách Zprávu o společenské odpovědnosti za rok 2020.