Muzea a galerie Zlínského kraje se představují v Brně

22.02.2018 11:26

Slavnostní vernisáží byla v Moravském zemském muzeu v Brně zahájena Prezentace muzeí a galerií Zlínského kraje, která v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu potrvá do 8. dubna. Vernisáže se zúčastnil také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, radní pro kulturu Miroslav Kašný a radní pro cestovní ruch Jan Pijáček.

Muzea a galerie Zlínského kraje se představují v Brně
Foto: kr-zlinsky.cz
Popisek: Úřad Zlínského kraje
reklama

Paměťové kulturní instituce Zlínského kraje v Brně představují výběr jedinečných sbírkových předmětů, které podobně jako expozice Moravského zemského muzea reprezentují fenomén sběratelství na svém území, fenomén, který se v minulosti stal impulsem ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později vlastních muzeí. Společným jmenovatelem se stala touha po poznání a shromažďování hmotných dokladů z oblasti historie, umění i přírody.

V prezentaci je zastoupeno:

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti – výběr ze sbírky Františka Kretze, významného sběratele, novináře. Vystaveny jsou talíře a džbány z produkce habánských dílen z konce 17. století, velké množství výrobků džbánkařských dílen v Dechticích, Sobotišti nebo také produkce manufaktury na fajáns v Holíči ze 70. let 18. století. Mezi textiliemi zde vyniká především sbírka šatek a čepců, jako původních zaniklých pokrývek hlavy oblékaných ke kroji na Uherskohradišťsku, Uherskoostrožsku a Uherskobrodsku a kolekce výšivek z obřadních textilií – úvodních plachet.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Létající drahokamy je výstava spojující nestandardním způsobem svět hmyzu, nerostů a hornin. Výstavní počin představuje nesourodé kombinace složené z vypreparovaných exemplářů hmyzu a zástupců říše nerostů či hornin. Společným nositelem vybraných kompozic je estetický dojem. Kde jinde než na křídlech motýlů lze zhlédnout obrazce typické pro určitý druh minerálu, struktury na povrchu a zabarvení hmyzích těl připomínají horniny.

Muzeum regionu Valašsko – z velmi bohaté muzejní sbírky je mj. k vidění výjimečný model židle tzv. Boppardské. Židle byla původně součástí vzácné firemní sbírky rodiny Thonetů, v níž reprezentovala sortiment z počátků výroby nábytku z ohýbaného vrstveného dřeva v Boppardu nad Rýnem. Základním konstrukčním prvkem židle jsou nosné bočnice, na něž bylo pro jeden výrobek třeba jen jednoho ohýbaného dílu rozříznutého na dvě identické poloviny. Na výrobu ve svém rodišti navázal Michael Thonet po přesídlení do Vídně, kde zhotovoval levnější variantu křehké boppardské židle.
Neméně vzácným muzejním artefaktem je velmi unikátní výtisk evangelického zpěvníku od Jiříka Třanovského z roku 1636, který je jediným dochovaným výtiskem na našem území. Jedná se o nejrozšířenější český protestantský kancionál, který poprvé vyšel v roce 1636, následně byl vydáván až do druhé poloviny 20. století více než 200 x.

Muzeum Kroměřížska – díky sbírkotvorné činnosti Jindřicha Slováka návštěvníci mohou zhlédnout vzácný soubor kachlů, včetně prolamovaných gotických, dále archeologické nálezy pocházející, ale i řadu předmětů cizí provenience, jako pazourkové sekery z Norska, zbytky především zvířecích mumií z Egypta, nebo nálezy z římské lokality Carnuntum. K vidění bude také částečná sbírka motýlů od Josefa Póly a to především jeho oblíbené skupiny tzv. kukléřek (Cucullinae), motýli s pestře zbarvenými housenkami, aktivní převážně v noci. Krásná je také jeho sbírka motýlů z čeledi otakárkovitých (Papilionidae), jejíž součástí jsou motýli z celého světa.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně – představuje mimořádný výběr ze sbírky uměleckých děl firmy Baťa jako jsou např. bronzová socha "Aristoteles" z let 1937 – 1938 od Vincence Makovského či bronzová socha "Mládí" z roku 1943 od Jiřího Jašky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Přívozy zažily nejlepší léto a podzim v historii

22:57 Turistický spolek Lipenska: Přívozy zažily nejlepší léto a podzim v historii

Provozovatelé lipenských přívozů mají za sebou sezónu jakou nepamatují. Díky velké návštěvnosti toho…