Muzeum umění Olomouc slaví 65 let, zaměří se více na představení vlastních sbírek

29.01.2016 22:20

Muzeum připravuje 11 krátkodobých výstav; například expozici obrazů 19. století z olomouckých sbírek i neznámé fotografie Jindřicha Štreita.

Muzeum umění Olomouc slaví 65 let, zaměří se více na představení vlastních sbírek
Foto: olmuart.cz/Ivo Přeček
Popisek: Muzeum umění Olomouc

Jedenáct krátkodobých výstav letos připravuje Muzeum umění Olomouc. V roce, kdy si připomíná 65 let od založení, návštěvníci uvidí například výstavu obrazů 19. století z olomouckých sbírek, prezentaci muzejní sbírky kresby nebo neznámé fotografie Jindřicha Štreita. Nejvýznamnější projekt si ale muzeum nechává na konec roku. Výstava Šumění andělských křídel provede diváky současně v Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu Olomouc tradicí zobrazování andělů od středověku po současnost. Kromě krátkodobých výstav muzeum nabídne i nově instalované stálé expozice ve všech objektech.

Muzeum umění zahájí sezónu 25. února čtvrtou Olomouckou obrazárnou, poslední z řady výstav, které postupně od roku 1994 diváky seznamovaly s významnými obrazy z olomouckých sbírek. „Po úspěšných expozicích italského, nizozemského a středoevropského malířství se zaměříme na evropské malířství devatenáctého století. Vystavíme reprezentativní výběr nejlepších děl českých, moravských, německých, rakouských, ale i francouzských, italských nebo španělských malířů,“ uvedl ředitel Michal Soukup. Mezi zastoupenými autory nechybějí například Václav Brožík, Vojtěch Hynais, Antonín Chittussi, Julius Mařák, Antonín Slavíček, Antonín Hudeček, Alfons Mucha, ale také zahraniční malíři Gabriel von Max, Hans Makart, Leopold Kupelwieser, Daniel Hernández Morillo nebo Adolf Hölzel.

V letošním roce si jedna z nejvýznamnějších institucí svého druhu u nás připomíná 65 let od svého vzniku. Více prostoru proto věnuje prezentaci svých bohatých sbírek. „Nejdůležitější v tomto směru bude dubnová výstava nazvaná Uhlem, štětcem, skalpelem, která představí sbírku kresby. Prostřednictvím exponátů z našich fondů zmapujeme proměny kreslířského umění od staré kresby až téměř po současnost,“ řekla vedoucí odboru moderního a současného umění Gina Renoti?re. Muzeum ale podle ní letos chystá i několik výstavních sond do jednotlivých sbírkových okruhů. Výstavu sbírky kresby doplní komorní výstava zaměřená na motivy květů v kresbách autorů art brut, od srpna muzeum výběrově představí unikátní kolekci grafik 70. – 90. let 20. století, kterou získalo v roce 2015, a od konce listopadu vystaví dokumentaci a záznamy akčního umění.

Vyvrcholením výstavního plánu v jubilejním 65. roce existence muzea pak bude od konce října výstava Šumění andělských křídel. „Šedesát let existence Muzea umění jsme si připomněli bilanční výstavou Od Tiziana po Warhola, která probíhala jak v Muzeu moderního umění, tak v Arcidiecézním muzeu. K letošnímu výročí připravujeme také projekt, který oba olomoucké objekty propojí. Šumění andělských křídel diváky seznámí s tradicí zobrazování andělských bytostí, od středověku až po současnost, od témat, kde hraje anděl úlohu hlavní, přes vedlejší či doprovodné role až k volným ‚osvobozeným‘ andělským motivům v umění 20. století,“ přiblížil náročný projekt Soukup. Část vystavených exponátů pochází ze sbírek Muzea umění Olomouc a Arcidiecézního muzea Olomouc i z arcibiskupských sbírek v Kroměříži, velká část ale bude zapůjčena ze státních i církevních institucí, ze soukromých sbírek i ateliérů umělců.

Kromě krátkodobých výstav muzeum nabízí i stálé expozice, a to jak v Muzeu moderního umění a Arcidiecézním muzeu Olomouc, tak v Arcidiecézním muzeu Kroměříž, které sídlí v kroměřížském zámku. Dvě z nich letos čeká reinstalace. Zatímco expozice moderního umění Století relativity se po stavebních úpravách Muzea moderního umění otevře na konci června jen s drobnými změnami, stálá expozice Ke slávě a chvále v Arcidiecézním muzeu Olomouc se při příležitosti 10. výročí otevření dočká větších zásahů. „Zaměříme se na větší tematickou provázanost jednotlivých částí, zvýšení atraktivity instalace a jejího obsahu. Objeví se i dosud nevystavené exponáty,“ doplnil zástupce ředitele Ondřej Zatloukal. Expozici, která bude slavnostně otevřena 2. června, navíc díky spolupráci s newyorským Metropolitním muzeem dočasně obohatí obraz slavného španělského manýristy El Greca.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Rada ředitelů EBRD schválila strategii investic pro Českou republiku

17:56 Ministerstvo financí: Rada ředitelů EBRD schválila strategii investic pro Českou republiku

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) přijala tzv. Country Strategy pro Českou Republiku. Jedná …