Muzeum východních Čech: Nález dokladů dílny na výrobu korálků

30.12.2018 13:28 | Zprávy

V listopadu roku 2018 pokračoval archeologický výzkum při rekonstrukci schodiště Bono publico v jižní části historického jádra města.

Muzeum východních Čech: Nález dokladů dílny na výrobu korálků
Foto: muzeumhk.cz
Popisek: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Zemní práce probíhaly v nejjižnější části zahrady biskupství v rohu mezi obvodovou zdí schodiště a původní dolní městskou hradbou. Kvůli izolaci zdiv zde byl proveden výkop hluboký více než 7 m. V jeho spodní části, asi v hloubce 6,5 m, se podařilo zachytit vrstvu, ze které byl získán soubor přibližně 50 zlomků kostěných destiček s otvory. Jedná se o odpad pocházející z výroby kostěných růžencových korálků případně knoflíků. Podle průměru otvorů je patrné, že se vyráběly tři hlavní velikostní kategorie korálků. Nejčastější je průměr kolem 7-8 mm a tloušťka 3-4 mm. Méně často jsou zastoupeny destičky s otvory kolem 4-5 m a tloušťkou rovněž 3-4 mm. Štastnou náhodou se na jedné destičce dochoval i nedokončený korálek této velikosti. Třetí největší typ korálků (či knoflíků) reprezentuje jediná destička s otvory o průměru 10-11 mm, její tloušťka činí 0,5-0,7 mm.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Filip Turek byl položen dotaz

Kdo vás poškozuje?

Podle mě to ani není potřeba, jelikož vy se poškozujete svými činy a chováním sám. Nemyslíte? A to, že chcete odevzdat řidičák, není to jen předvolební gesto, které pak nenaplníte? Protože, co vám brání ho odevzdat už teď, když jste se k té rychlé jízdě, která je o papíry, vlastně už dávno přiznal?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Další zadržené zboží karlovarskými celníky

22:31 Celní správa: Další zadržené zboží karlovarskými celníky

Karlovarští celníci zadrželi od začátku května na tržnici u Chebu zboží za více než 105 milionů koru…