NDM: Česká premiéra baletu Maria Schrödera Chaplin - Kdo byl Charlie mimo filmové plátno?

14.11.2015 10:00

Deník Leipziger Volkszeitung označil Schröderův jedenapůlhodinový balet Chaplin za začátek nové éry v Lipsku; mj. napsal: „Je to vjem, který vás zasáhne přímo do srdce.“ Balet Chaplin byl kritiky označen za jeho nejlepší dílo, získal několik ocenění na německých operních scénách v Lipsku a Hannoveru a velkou podporu Geraldiny Chaplinové.

NDM: Česká premiéra baletu Maria Schrödera Chaplin - Kdo byl Charlie mimo filmové plátno?
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské
reklama

Nejen umělecké, ale i osobní osudy sira Charlese Spencera Chaplina mladšího se staly námětem současného baletu německého choreografa Maria Schrödera, který byl s velkým úspěchem uveden v Lipském baletu před pěti lety a natočen jako taneční televizní film. Nyní čeká na svou českou premiéru v Národním divadle moravskoslezském!

Pro „věčného tuláka Charlieho“ měl Mario Schröder slabost už od dětských let – i tanec se údajně rozhodl studovat ve chvíli, kdy mu maminka řekla, že „balet je něco takového, co dělá Charlie Chaplin“. „Hrozně rád dělám balety o lidech. Zajímají mě osobnosti a umělci z minulosti a přítomnosti, kteří reflektují svoji dobu jako například Jim Morrison ve svých písních nebo Charlie Chaplin ve své tvorbě. Co mají tyto osobnosti společného? Jsou to snílkové, vizionáři; prožívají strach, obavy a mají mnoho společného s námi. Nedělám balety o nich kvůli jejich slávě, ale proto, že si kladou existenciální otázky, které se nás dotýkají i dnes. Myslím si, že Chaplin a Morrison můžou být paralelou k nám samotným, k době, ve které žijeme,“ říká Mario Schröder.

Protože ale, jak Mario Schröder zdůrazňuje, nelze filmovou postavu přenést na jeviště „jedna k jedné“, rozhodl se ve svém autorském baletu z Chaplina udělat postavy dvě. Tato myšlenka se ukázala nejen jevištně šťastnou, ale zaujala i „Charlieho“ dceru Geraldinu Chaplinovou, s níž se choreograf ještě před uvedením svého nového titulu setkal: „Geraldinu Chaplinovou nadchla myšlenka, že jejího otce budou představovat dva tanečníci – člověka Chaplina muž a Chaplina-Tuláka žena,“ dodává Schröder.

Významným propojením ostravské inscenace baletu Chaplin i choreografa Maria Schrödera s domovskou scénou v Lipsku bude také účast tanečnice Amelie Waller – sólistky, která roli Tuláka (Trampa) v původní lipské inscenaci po mnoho večerů nezapomenutelně ztvárňovala: „Největší výzvou pro mě bylo zkusit a dokonale napodobit Tulákovy způsoby (nebo alespoň co nejlépe). Jeho gesta jsou ve všech Chaplinových filmech velmi jemná, ale jsou to právě ona, která ho definují, takže je velmi důležité, aby tyto nuance byly přeneseny do Mariovy choreografie, aby byla postava více uvěřitelná. Jsem velmi nadšená, že mohu vystupovat v Chaplinovi tady v Ostravě, a doufám, že divákům se baletní příběh bude nejen líbit, ale že je bude i hodně bavit,“ uvádí Amelie Waller.

V české premiéře baletu Chaplin se ve scéně a kostýmech Paula Zollera mohou diváci těšit na Sergia Méndeze Romera / Kokiho Nishioku (Chaplin), Chiaru Lo Piparo / Brígidu Pereiru Neves / Amelii Waller (Tulák), Shinoa Sakuradoa / Barboru Šulcovou (Matka), Chiaru Lo Piparo / Michaelu Vápeníkovou (Oona) a celý soubor baletu NDM včetně hostů.

Česká premiéra se uskuteční 19. listopadu 2015 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Uváděno pod dohledem: Charles Chaplin TM @ Bubbles Inc. S.A. and/or Roy Export S.A.S.

Copyright – Roy Export S.A.S.

Inscenace vznikla za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Goethe - Institutu v České republice.

KDO JE MARIO SCHRÖDER?

Narozený ve Finsterwalde, absolvoval baletní školu Palucca Schule v Drážďanech. V letech 1983 až 1999 byl prvním sólistou v lipském baletu – od roku 1991 pod vedením Uweho Scholze. Paralelně vystudoval choreografii na berlínské Vysoké škole pro herectví a režii Ernsta Busche.

V roce 1999 se stal šéfchoreografem Mainfranken Theater Würzburg, pak působil ve stejné funkci v Theater Kiel, počínaje sezónou 2010/2011 je ředitelem a šéfchoreografem baletu Opery Lipsko.

Mario Schröder je autorem téměř osmdesáti choreografií, pracoval jako tanečník a choreograf v různých státech světa – ve Francii, v Japonsku, Rusku, USA a Mongolsku. V Německu spolupracoval s důležitými baletními soubory, jako byly Deutsche Oper a Komische Oper Berlin, Aalto Ballett Theater Essen, Ballett Hannover a Oper Leipzig.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Fakulta architektury představuje studentské práce ze zahraničních pobytů

9:15 ČVUT: Fakulta architektury představuje studentské práce ze zahraničních pobytů

Fakulta architektury ČVUT v Praze představuje studentské ateliérové projekty, které vznikly v průběh…