NKÚ: Ministerstvo zdravotnictví na exekucích zaplatilo vinou své nečinnosti minimálně 3,6 milionu Kč

05.09.2022 9:48 | Tisková zpráva

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky Ministerstva zdravotnictví (MZd) za rok 2021. Kontroloři se zaměřili také na údaje, které MZd předkládalo pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Závěrečný účet MZd neobsahoval významné nesprávnosti. Kontrola probíhala i v otevřeném účetním období 2021. MZd proto průběžně opravovalo nedostatky, které kontroloři zjistili.

NKÚ: Ministerstvo zdravotnictví na exekucích zaplatilo vinou své nečinnosti minimálně 3,6 milionu Kč
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Hodnota opravných účetních zápisů činila 11 miliard korun (z toho 9,6 miliardy byla oprava podmíněných závazků z transferů) a hodnota oprav v rozpočtové klasifikaci, zejména oprava nesprávně zatříděných výdajů na transfery poskytované obecním a krajským nemocnicím, dosáhla čtyř miliard korun. Po provedení těchto oprav sestavilo MZd účetní závěrku, která dle názoru NKÚ podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví, a předložilo údaje pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2021, které jsou dle názoru NKÚ spolehlivé. Opatření přijatá k nápravě nedostatků z předchozí kontroly realizovalo MZd v plném rozsahu.

Kontroloři zjistili, že MZd uhradilo na exekucích minimálně 3,6 milionu korun, protože nesplnilo soudem uložené povinnosti ve vztahu k zákonu č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Ačkoliv je MZd povinným subjektem, který má povinnost poskytovat informace vztahující se k působnosti ministerstva, v několika případech tak opakovaně a dlouhodobě nečinilo. Tím vyvolalo čtyři exekuční řízení. MZd tak některé stanovené úkoly neplnilo nejhospodárnějším způsobem, což je jeho povinnost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Resort financí zjednodušuje převod nepotřebného státního majetku na obce a kraje

22:54 ÚZSVM: Resort financí zjednodušuje převod nepotřebného státního majetku na obce a kraje

Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) výrazně zjednoduší p…