NKÚ: Na kůrovcovou kalamitu reagovaly Lesy ČR pomalu a dřevo prodávaly méně výhodným způsobem

08.06.2020 8:23 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, jak Lesy ČR postupovaly při řešení kůrovcové kalamity, a zaměřil se také na vybrané položky hospodaření tohoto státního podniku v letech 2016 až 2018. Podle kontrolorů Lesy ČR i Ministerstvo zemědělství (MZe) začaly uceleně řešit kůrovcovou kalamitu až v roce 2019. Oproti dřívějším letům také podnik prodával dřevo méně výhodným způsobem. V hospodaření s nepotřebným majetkem a nákupu služeb se mu ale podařilo napravit nedostatky, které NKÚ zjistil v předchozí kontrole.

NKÚ: Na kůrovcovou kalamitu reagovaly Lesy ČR pomalu a dřevo prodávaly méně výhodným způsobem
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Kůrovcová kalamita začala gradovat v roce 2016. Lesy ČR ale na tuto situaci reagovaly jen dílčími opatřeními, jako bylo omezení úmyslné těžby nebo přesun pracovníků na zpracování kůrovce. MZe podnik nijak nenutilo, aby postupoval v řešení kalamity razantněji. Systémové řešení přijaly Lesy ČR až v roce 2019 ve strategii na léta 2019 až 2024.

Lesy ČR prodávaly dříví převážně dvěma obchodními modely. V prvním Lesy ČR nesou veškeré náklady na těžbu a prodávají dřevo ve vlastní režii. V roce 2018 tímto způsobem prodaly cca 7 % dříví s průměrnou cenou 1 263 Kč/m3.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Elektronická podání lámou rekordy

19:15 Finanční správa: Elektronická podání lámou rekordy

Finanční správa přijala do 1. července 2025 celkem 2 871 053 daňových přiznání k daním z příjmů.