NP České Švýcarsko: Botanická rarita v Přírodní památce Hofberg

08.09.2019 15:21

Nečekaný nález učinili botanici na území Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Při průběžné kontrole stavu Přírodní památky Hofberg u Vysoké Lípy zaznamenali exemplář mordovky nachové pravé (Phelipanche purpurea subsp. purpurea).

NP České Švýcarsko: Botanická rarita v Přírodní památce Hofberg
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Pro širší oblast Českého Švýcarska se jedná o zcela nový druh. Přítomnost rostliny prozradila její v době nálezu již uschlá nadzemní část.

Mordovku nalezl na výslunné mateřídouškové stráni u Vysoké Lípy botanik Petr Bauer: „Za pestrost druhů v Přírodní památce Hofberg vděčíme pravidelné péči, kterou státní ochrana přírody lokalitě věnuje. Bez pravidelné údržby formou správně načasovaných sečí by stráň postupně zarostla a řada vzácných druhů by vymizela.“

„Jedná se o novou lokalitu vzniklou buď v nedávné minulosti spontánně, nebo i o lokalitu starší, která však unikala pozornosti. U tohoto druhu se nadzemní části vyvíjejí pouze za vhodných klimatických podmínek a není výjimkou, když se je podaří na stejné lokalitě pozorovat jen jednou za mnoho let,“ říká botanik Karel Nepraš, který správnost určení nálezu potvrdil.

Mordovka nachová

Mordovka nachová pravá je parazitická rostlina, která je vázána na výskyt řebříčků (Achillea) a je kriticky ohroženým teplomilnějším druhem. Dosahuje výšky mezi 15 až 60 centimetry, kvete obvykle v červnu až červenci. Nejblíže od místa nového nálezu se vyskytuje v Českém středohoří.

Přírodní památka Hofberg leží na jihozápadním svahu při okraji Vysoké Lípy u Jetřichovic. Chrání zachovalé květnaté luční společenstvo na mělkých půdách. Rozmanitost druhů je zde vedle správné péče dána skutečností, že pískovci v geologickém podloží pronikají čedičové vyvřeliny, na které je vázána bohatší vegetace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ZP MV ČR loni na léčbu Alzheimerovy choroby vynaložila bezmála 180 milionů

10:51 ZP MV ČR loni na léčbu Alzheimerovy choroby vynaložila bezmála 180 milionů

Počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou se u nás i ve světě neustále zvyšuje. Ačkoli na nemoc dos…