NP České Švýcarsko: Chystáte se na Brtnické ledopády, nebo do Jeskyně víl?

19.02.2021 18:47

Mrazivé počasí uplynulých týdnů vytvořilo vhodné podmínky pro růst tzv. ledopádů, tedy pestrých a dílem rozměrných rampouchů na skalních stěnách, vznikla i ledová výzdoba Jeskyně víl či Vinného sklepa v Kyjovském údolí. Jedná se o poměrně hojně navštěvovanou zimní atrakci, velmi vysoká je návštěvnost o víkendech, ve všední dny je návštěvnický ruch mírnější.

NP České Švýcarsko: Chystáte se na Brtnické ledopády, nebo do Jeskyně víl?
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko
reklama

Správa národního parku doporučuje návštěvníkům, aby se na vycházky za ledovými útvary vhodně vybavili, například turistickými hůlkami, ideálně pak také protiskluzovými návleky na obuv. Ve skalách je chladněji než na výchozích místech do národního parku, odpovídající teplé oblečení je nezbytností.

Nejznámější ledové útvary jsou v terénu vyznačeny sezónním značením s názvem ledopádu. Ty útvary, které se nenacházejí přímo u turistické trasy, ale hlouběji v lesním porostu, v letošním roce označeny nejsou, namísto označení je v terénu umístěno upozornění na vyšší hrozbu samovolného pádu stromů. Nebezpečí představují smrkové souše, které se postupně rozpadají.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23131 lidí

S očekávaným oteplením se rovněž zvyšuje riziko rozpadu objemnějších ledopádů, správa parku proto žádá návštěvníky, aby nevstupovali do prostoru, kam rampouchy mohou dopadnout.

V Jeskyni víl se mezi ledovými stalagmity (tedy rampouchy rostoucími od podlahy vzhůru) opět objevuje velké množství vyhaslých svíček, zanechaných návštěvníky v jeskyni. Správa parku žádá návštěvníky, aby poté, co si rampouchy osvětlí a pořídí fotografie, svíčky opět odnesli s sebou domů. Vítáno je i úklidové dobrovolnictví, tedy odnesení zbytků svíček po jiných návštěvnících z přírody a správný způsob likvidace tohoto komunálního odpadu.

Zejména o víkendech dochází na výchozích místech k ledopádům také k problémům s parkováním automobilů. Řidiče správa parku žádá, aby byli ohleduplní k ostatním účastníkům provozu a odstavovali automobily tak, aby netvořily překážku v provozu ani jinak nikoho neomezovaly. Pro cestu k výchozím místům návštěvníci mohou také využít spojů veřejné hromadné dopravy, z Krásné Lípy autobusové linky č. 407, z Rumburka vlakového spojení nebo autobusové linky č. 409. Vhodné spoje veřejné dopravy najdete např. ZDE.

Správa národního parku přeje návštěvníkům Brtnických ledopádů a Jeskyně víl pěkné zážitky z návštěvy zimní přírody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

22:11 Ombudsman varuje: Nekupujte černé stavby

Ombudsman Stanislav Křeček se stále častěji setkává s problémem, který je obvykle spojen s činností …