NP České Švýcarsko: Fotografka u Pravčické brány zachytila raritní ptačí druh

03.02.2019 13:11

Unikátní ornitologické pozorování se podařilo v neděli, 20. ledna 2019, fotografce Kateřině Podhorové. Při vycházce k Pravčické bráně zachytila na jednom z vyhlídkových míst pěvušku podhorní (Prunella collaris).

NP České Švýcarsko: Fotografka u Pravčické brány zachytila raritní ptačí druh
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Pražská fotografka, která národní park pro krásu jeho krajiny navštěvuje občasně a v zimě sem přijela vůbec poprvé, tento pro České Švýcarsko raritní druh díky své specializaci na fotografování avifauny poznala a výskyt pěvušky zdokumentovala.

Kateřina Podhorová, fotografka: „Chvilku jsme pěvušku pozorovali, jak chodí po skále, pravděpodobně hledala potravu a pak se nám po pár minutách ztratila z dozoru. Pohybovala se od nás relativně blízko, vypadalo to, jakoby jí vůbec nevadila přítomnost naše či jiných turistů.“

Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko: „Pěvuška podhorní je skutečná rarita. Na území Českého Švýcarska (Labských pískovců) nebyla dosud nikdy pozorována. Je to druh hnízdící nad horní hranicí lesa a jedinou pravidelnou oblastí, kde vzácně hnízdí, jsou Krkonoše. Občas zahnízdí i na jiných horských lokalitách v ČR. Zimuje v nižších polohách, a to je i tento případ. Paní fotografka měla skutečné štěstí a všichni ornitologové v našem regionu jí v dobrém závidí. Nelze zatím předjímat, zda to byl jen náhodný výskyt či je její zimování u nás pravidelnější. Budeme se na to muset trochu zaměřit.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Kvalita ovzduší na území České republiky v roce 2019

22:28 ČHMÚ: Kvalita ovzduší na území České republiky v roce 2019

Úsek kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydává první část předběžné zprávy …